View Full Version : Kasein i geite- eller bøffelmelk?


Photobscura
05-02-09, 21:23
Dette er noe jeg lurer på, for jeg opplever å få vondt i magen av fløte, rømme og ost av kumelk, i tillegg til at jeg ikke kan gå ned i vekt ved inntak av det.
Jeg har forstått det sånn at det skyldes kaseinet (melkeproteinet) som kan provosere til omdannelse av glukose i kroppen.
Så har jeg blitt fortalt at geite- og bøffelmelkprodukter oppfører seg annerledes, jeg vet ikke hvorfor, men er det noen som kan bekrefte eller dementere dette, og om det stemmer, hva er grunnen til at det er sånn?

Pearl
05-02-09, 21:31
Min datter tålte ikke melk når hun var liten. Fikk allergi og vondt i magen. Hun fikk geitemelk og elsket det. Det eneste dumme var at det luktet geit av bleien. :lol:

lokkebiff
05-02-09, 21:37
Nå angriper forskere fra ulike kanter av verden også den norske melken. Årsaken er at melk fra kuraser som er vanlige i Norge og Nord-Europa, inneholder store mengder av proteinet beta-casein. Flere forskermiljøer mener at nordeuropeernes apetitt på proteinet kan forklare hvorfor forekomsten av hjerte- og karsykdom samt diabetes type 1 varierer så mye fra land til land. Ett eksempel er Island, der diabetes type 1 er sjeldnere enn i de andre nordiske landene.
Hele artikkelen: http://www.dagensmedisin.no/nyheter/2003/03/13/utenlandske-forskere-angrip/index.xml

Og her sto det mye interessant: http://24022.vgb.no/?p=258456
(bla deg nedover til du kommer til "Proteinintoleranse")

Megvel
05-02-09, 21:49
beta-kasein-6 ja, det er den som gir babyer de store problemene.
Selv har jeg null nytte av geite og bøffelmelk, reagerer like søren...:rolleyes:

Photobscura
05-02-09, 21:49
Takker!
Men, Lokkebiff, du limte inn samme linken to ganger!

Photobscura
05-02-09, 21:51
beta-kasein-6 ja, det er den som gir babyer de store problemene.
Selv har jeg null nytte av geite og bøffelmelk, reagerer like søren...:rolleyes:
Både med mageproblemer og vektstans/oppgang?
Tåler å spise litt ost og rømme, altså litt. Men da stopper vekten opp, og fløte går jeg opp i vekt av (og får veldig vondt i magen).

Pearl
05-02-09, 21:53
Tåler du hvit geitost?

lokkebiff
05-02-09, 21:54
Takker!
Men, Lokkebiff, du limte inn samme linken to ganger!

Harduskullehasetttpåmaaaken :eek:

Fikset nuh :ja:

Photobscura
05-02-09, 22:14
Tåler du hvit geitost?
Aner ikke ... :o

Pearl
05-02-09, 22:53
Kanskje du skulle prøve å se om du tåler det. Da åpner det seg noen små nye muligheter. Jeg har smakt flere veldig gode. Kjøpte en på ostehuset i Stavanger som var veldig mild. Ellers kan du få Haukelichevre med mye sterkere geitesmak. :)

Photobscura
05-02-09, 23:11
Jeg gidder ikke å utsette meg for det med mindre det finnes noe ordentlig hold i at det kan fungere ...!

Pearl
05-02-09, 23:18
Skjønner det da. Antar du har utsatt deg for nok nå.