Ei jeg kjenner vil prøve seg på ketolyse men hun har eplepsi.Kan hun starte på kuren da? Hun har ikke hatt anfall på lenge men er redd det kan blusse opp igjen.Noen som vet? :)
Det er relativt vanlig å prøve kostindusert ketose for barn med epilepsi. Dette gir for en del svakere anfall og mindre hyppighet slik jeg har forstått det. Lavkarbo/høyfett kosthold kan også vise seg å være bra for voksne med epilepsi. Svenske kostdoktorn lenker til en studie her (http://www.kostdoktorn.se/epilepsi-och-lchf).
Så tror det er et godt valg jeg :)
Ja det er jo det som står i boken,men for å være på den sikre siden så tenkte jeg å spørre her.Takk for hjelpen:)
Heihei!
Ja det er meg med epilepsi som hun skriver om her. Jeg har bestemt meg for å prøve dette. Litt redd er jeg, men jeg leste den artikkelen, og tror egentlig at det skal gå greit. Jeg har ikke begynt ennå, men skal lese boka først før jeg kommer ordentlig i gang.
Jeg lurer på om jeg skal ta kontakt med legen min først eller er det nødvendig?
*liker ikke å springe til legen for den minste ting*
Har vel vært 3 års annfallsfri, så det skal nok gå greit. Men er fortsatt på medisiner.
Absolutt! Dette er jo et perfekt kosthold for deg.
Og rådføre seg med lege først er sikkert ikke ulurt, dersom legen din har peiling da. :p
Absolutt! Dette er jo et perfekt kosthold for deg.
Og rådføre seg med lege først er sikkert ikke ulurt, dersom legen din har peiling da. :p
hehe, ja det akkurat det. den legen jeg har en en gammel koselig en som skrev ut en resept på slankepiller til meg, men den resepten kastet jeg. Jeg vil heller endre kostholdet;)
Han nevnte jo dette med kostholdet også, så jeg nevner det til han ved neste besøk... Kanskje han da allerede ser en forskjell??? Hvem vet:p
grotingeling
19-04-09, 18:10
Ei jeg kjenner vil prøve seg på ketolyse men hun har eplepsi.Kan hun starte på kuren da? Hun har ikke hatt anfall på lenge men er redd det kan blusse opp igjen.Noen som vet? :)
Fant følgende på Wikipedia (http://no.wikipedia.org/wiki/Ketogen_diett):
Ketogen diett er en diett som blir brukt i behandlingen av pasienter med epilepsi (http://no.wikipedia.org/wiki/Epilepsi). Behandlingen finnes i flere versjoner, men generelt dreier det seg om diett med mye fett (http://no.wikipedia.org/wiki/Fett) og lite karbohydrater (http://no.wikipedia.org/wiki/Karbohydrat). Dietten gir ketose (http://no.wikipedia.org/wiki/Ketose) som har en positiv effekt på anfallsituasjonen til en del pasienter. I praksis har det vist seg vanskelig å gjennomføre behandlingen over lengre tid, spesielt uten støtte av dietist.
<< En ketogen diett er «Ketolysekuren», en effektiv, norsk slankediett basert på ketose (http://no.wikipedia.org/wiki/Ketose). Et kosthold med lite karbohydrat induserer ketose som medfører at kroppen, i mangel på karbohyrat nedbryter kroppens fett til ketoner som benyttes som brennstoff. Fordelene med en ketogen diett er fravær av sult og et energikick>>
ja, den har jeg lest;) Og med tanke på at jeg går på medisiner som har bivirkninger som gjør at man er litt trett og slapp, så er dette ideelt for meg. For ikke å glemme mine oppsamlede ekstra kg.