Hei.
Driver å leter etter den ultimate Pizza oppskrift ala Fedon..
Er det noen som har oppskrift på en skikkelig god pizzabunn ??
Er det smartest å bruke speltmel.. eller bare grovt ??
Speltmel har like mye karbohydrater som vanlig hvetemel, og påvirker blodsukkeret like mye. For min egen del er jeg veldig fan av Pizza uten deig (http://forum.lavkarbo.no/album.php?albumid=130&pictureid=1089) :)
Teller ikke så mye Karber nå, har ketolysepause.
Vi kan jo spise litt brød på Fedon, så en tynn pizzabunn går vel ???
Er ikke speltmelet bedre å bruke da, trodde ikke det påvirket blodsukkeret like mye ??
Er helt ny på Lindberg.. så har visst ikke fått med meg alt.
TacoWraps med pizzafyll fungerer greit nok.
Hvis du får tak i lavkarbo-tortillas (Mama Lupe's, selges over nett) kan du lage deilige, tynne pizzabunner av dem. Jeg sitter og spiser en slik nå faktisk, men med vanlig fullkorn-tortilla. Bare legger på saus og ønsket fyll og steker. Bunnen blir litt sprø, tynn og "italiensk". Kjempegodt!
Jeg synder skikkelig, og lager en veldig tynn pizzabunn av hvetemel, siden det ikke er så ofte jeg spiser pizza. Har gått greit hittil :lol:
Takk for svar :)
Tacowraps ??
Må hvis få den nærmere forklart.
går det ikke bra å bruke siktet og sammalt spelt til en tynn bunn ??
Eller rugmel eller noe..
He, he har visst pizza på hjernen etter 5 mnd på ketolyse :)
Alkazelters
15-05-09, 17:19
Karbohydratmessig har det ikke så mye å si hva slags mel du velger. Lindberg anbefaler jo grove kornprodukter i små mengder, så en bunn med sammalt rug og sammalt spelt/hvete er sikkert ok.
Takk :)
Kan man bruke de posene med fyll fra Toro ?
Alkazelters
15-05-09, 22:28
Dette synes jeg bare blir verre og verre, først skal du ha melbunn, og deretter posesaus!Ta en titt på innholdsdeklarasjonen på posepakken.
Alkazelters
15-05-09, 22:31
Kan ellers sterkt anbefale denne bunnen. Mye mindre karber, men slett ikke langt unna ekte tynn pizzabunn!
http://forum.lavkarbo.no/showthread.php?t=25185
He, he.. jeg skal faktisk ikke ha noen av delene.. ble en gryterett med brune bønner.
Men det er faktisk ikke så lett å forstå seg på Fedon.. Prøver å finne ut av ting, derfor spør jeg..
Håper det er greit :o
Ikke har vi kurs her nordpå heller.. skulle ønske det, for er det noen som trenger det så er det jeg .
Men det er faktisk ikke så lett å forstå seg på Fedon..
:confused: Jeg syns Fedon er ganske lett å forstå seg på jeg. Konseptet er at all mat påvirker blodsukkeret. Stabilt blodsukker er det man streber etter. Fint mel, sukker, mye karbohydrater og stivelse påvirker blodsukkeret mye, natulig mat og langsomme karbohydrater påvirker lite. Langsomme karbohydrater har lav GI, så en GI tabell er et godt verktøy. Eller skal man hovedsaklig velge grovt, linser, bønner grønnsaker osv. Magre produkter, evt olivenolje, fet fisk o.l for fettkilder. Kun et måltid med mellomraske karbohydrater hver dag, f.eks bønner, naturris, grov pasta o.l.
Se her for mer info: http://forum.lavkarbo.no/showthread.php?t=1474