View Full Version : Sjokolademousse på 1 2 3 (med bilder)


Dangerous Nan McGrew
28-11-11, 21:10
"Ekte" sjokolademousse har egg som skal skilles og blandes hver for seg, og du ender opp med å bruke omtrent hver eneste bolle du har, mens denne enkle versjonen er snillere med oppvasken, og samtidig veeeeldig snill mot smaksløkene :) Den er mektig og god!

3 egg
2 dl fløte 3 - 4 ss kakao
2 - 3 ss sukrin
2 plater gelatin


Start med å legge gelatinen i en bolle med kaldt vann. Når den er blitt helt myk plukker du den opp, klemmer av vannet, og legger den i en kjele med pittelitt vann (eller eventuelt smelter den i vannbad). La gelatinen avkjøles mens du gjør resten.


Pisk eggedosis av eggene. I en annen bolle pisker du fløten til krem, og rører inn sukrin og kakao. Jeg brukte rå kakao (http://www.iherb.com/Navitas-Naturals-Cacao-Powder-Raw-Chocolate-Powder-16-oz-454-g/8254?at=0&rcode=vev355) som er ganske sterk i smak, nesten så den gir litt kaffesmak, men du kan bruke vanlig kakao, og smak til. Bland eggedosis og krem, før du tilslutt blander inn gelatinen i en tynn stråle under omrøring. Sett i kjøleskapet til den stivner.


Server med for eksempel pisket krem og bær.

http://3.bp.blogspot.com/-ms1gArvOFGo/TtJJmid7gvI/AAAAAAAAA-8/D1A12DJGUqA/s1600/IMG_6870.JPG

Kuredu
29-11-11, 00:02
Nam! Det så godt ut:D skal testes!!!

Notabella
29-11-11, 09:23
Slik har jeg også laget den :) det er samme oppskrift som fromasj, bare jeg bruker 5 gelantinplater da er den ferdig på under 1 time ;). Kjempe godt å veldig enkelt. Veldig fine bilder :)

lille_trille
29-11-11, 10:33
Åh. Desserten til julaften er reddet :) Tusen takk.

Imse
29-11-11, 15:22
Da er denne laget til dessert. Spent på om ungene liker den. Det er få søtstoff jeg tillater ungene å spise, men litt sukrin og stevia får de en sjelden gang. Jeg hadde i litt mere søtt jeg, fordi jeg følte den kjentes litt bitter ut for ungenes skyld, selv om de liker 86% sjokolade, så blir kakao litt mere bittert.

Dangerous Nan McGrew
29-11-11, 20:57
Da er denne laget til dessert. Spent på om ungene liker den. Det er få søtstoff jeg tillater ungene å spise, men litt sukrin og stevia får de en sjelden gang. Jeg hadde i litt mere søtt jeg, fordi jeg følte den kjentes litt bitter ut for ungenes skyld, selv om de liker 86% sjokolade, så blir kakao litt mere bittert. Ja, den var nok litt mer "voksendessert" sånn jeg lagde den, i og med at jeg hadde rå kakao i så fikk jeg nesten litt sånn kaffesmak på den. Håper de likte den da, jeg syns det var mektig, så resten ble dessert dagen etter :) Lett å lage da! :D

Dangerous Nan McGrew
29-11-11, 20:57
Åh. Desserten til julaften er reddet :) Tusen takk. Kuuuuult! :):):D

Dangerous Nan McGrew
29-11-11, 20:59
Slik har jeg også laget den :) det er samme oppskrift som fromasj, bare jeg bruker 5 gelantinplater da er den ferdig på under 1 time ;). Kjempe godt å veldig enkelt. Veldig fine bilder :)

Tusen takk :) Veldig enkelt ja, det liker vi :D Jeg blir litt nervøs når jeg skal bruke gelatin (selv om jeg har brukt det en del i pannacotta), men det skjer vel fortere at man bruker for lite enn for mye.. Men når det haster med dessert skal jeg putte i 5 plater neste gang ;)

Alynna
29-11-11, 22:01
Akkurat sånn lager jeg og, bare at jeg bruker hele kremfløtepakken, og har i litt natreen i tillegg, og vaniljepulver, siden ren kakao ikke har vanilje i seg, som sjokolade.

Kan absolutt anbefales!

Holtappen
01-12-11, 16:36
Nammis.... enda ein god ein fra deg ;D takk så mye ! Syns det er supert at den også er så lett å lage, uten skilling av egg og mye oppvask :D me like!!!!

Holtappen
01-12-11, 16:40
PS Imse: det er vel nesten så du håper ungene ikke liker den ? :D he he