View Full Version : Laktose og vektnedgang


Minn12
30-04-15, 16:45
Begynte med lavkarbo for 8 uker siden, og vekten har gått opp. Ikke mye. Veier meg aldri, men merker det på klærne.
Mistenker laktose. Så jeg lurer på når man hører at det kan være lurt å kutte ut meieriprodukter for å se om det er dette som bremser vekten. Er det da selve laktosen som er problemet?
Jeg har en genfeil som kan føre til irritabel tarm, og da er laktose noe jeg ikke bør ha for mye av.

BenteR
30-04-15, 18:35
Om du ikke skal ha laktose, så kutt det ut. Jeg lever ketogent og rører ingen meieriprodukter i det hele tatt på grunn av allergi. Ingen grunn til å spise meieriprodukter selv på lavkarbo om man ikke tåler det

Minn12
01-05-15, 01:32
Om du ikke skal ha laktose, så kutt det ut. Jeg lever ketogent og rører ingen meieriprodukter i det hele tatt på grunn av allergi. Ingen grunn til å spise meieriprodukter selv på lavkarbo om man ikke tåler det

Jeg kan få i meg litt laktose, uten at jeg får problemer med magen. Har ingen intoleranse eller allergi, men for mye av laktosen+en rekker andre matvarer kan sette i gang irritabel tarm-problemene :)

Chamomilla
02-05-15, 17:18
Virker veldig individuelt det med melkeprodukter. Du kan jo kutte det ut i minst en mnd i første omgang og se hvordan du kommer ut med det. Om du ligger an til irritabel tarm - jeg ville ihvertfall tatt noe for å styrke forsøyelsen generelt. Det gjør du kanskje?

Om du vil at noen skal vurdere om det er andre ting som gir vektoppgang er det lurt å liste opp hva og hvor mye du spiser til vanlig. Jo mer detaljert desto lettere er det å gi tilbakemelding - om du ønsker det og om kiloene faktisk er uønsket. :)