Lavkarbo.no :: Karbojunkie

Lavkarbo.no :: Karbojunkie (http://forum.lavkarbo.no/index.php)
-   Kosttilskudd (http://forum.lavkarbo.no/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Ginseng vs. Rosenrot (http://forum.lavkarbo.no/showthread.php?t=2777)

mofe 14-12-04 14:15

Ginseng vs. Rosenrot
 
Jeg leste et sted at rosenrot kan sees på som en konkurrent til ginseng..

Noen som har brukt rosenrot? Evt. andre som har erfaringer med begge - og foretrekker den ene eller den andre, og isåfall, hvorfor? :)

Forresten, flytende gerimax ginseng inneholder visst endel sukker, men man kan jo ta den i tablettform.

Anne 14-12-04 14:21

Jeg tar Rosenrot etter anbefaling fra Helsekosten.

Hun sa de anbefalte Ginseng til menn og Rosenrot til kvinner. Pga påvirkningene de har på hormonene våre.....men hva vet jeg. :cool: Vet ikke om det hjelper heller jeg.

Begynte for 1-2 uker siden. Håper å få igjen litt energi....

mofe 14-12-04 14:22

merket noen virkning til nå, eller? når jeg tar ginseng, merker jeg bedring etter rundt fem-seks dager.. :)

Anne 14-12-04 14:35

Sitat:

Opprinnelig lagt inn av mofedilla
merket noen virkning til nå, eller? når jeg tar ginseng, merker jeg bedring etter rundt fem-seks dager.. :)

Vel..ikke sikker, tror ikke det. Jeg skal sjekke om jeg kanskje bør ta to til å begynne med...:D

Begod 14-12-04 15:02

Er mer fornøyd med Rosenrot en Ginseng, merket ikke noe spesielt med ginseng, førstegangen jeg tok rosenrot var en litt skremmende opplevelse.

Jeg bruker ikke kosttilskuddet rosenrot som man får kjøpt på helsekosten, men tørket rosenrot som en kompis hadde plukket og tørket i fjor sommer.

Førstegangen tok jeg et par biter og ble helt ør i hodet og fikk dott i ørene.
Hvis ikke jeg husker feil så er dette pga. tette blodårer som åpnes/ utvides i hjernen , alså en svært possetiv reaksjon.

Rosenrot virker innen en halvtime tror det tar lengre tid med ginseng.

Jeg mener det har gitt meg større selvtilit / trygghet blir mindre nervøs i forsamlinger og slikt.

Mer energi, men økt sexlyst har jeg ikke merke noe til ( var kansje sterk nok i utgangspunktet).:rolleyes:

Ble litt rotete dette, men har nå prøvd å få frem at jeg foretrekker rosenrot.:)

Summer 14-12-04 15:06

:_oy: oi, etter den fremstillingen der Begod, så lurer jeg virkelig på om jeg skal gi rosenroten en ny sjanse..... :ja:

mofe 14-12-04 15:07

dårlige erfaringer, Lise?

Marianne 15-12-04 20:54

Har også lest at Rosenrot anbefales i større grad til kvinner, på samme måte som Ginseng anbefales til menn. Dong Quai er forøvrig kvinnenes ginseng i østen...virker på samme måte på kvinner som Ginseng gjør på menn.

Har brukt ginseng tidligere og ikke merket noen virkning.

Jeg har også brukt Rosenrot og mener bestemt at jeg har merket det om jeg ikke har tatt dem en dag. I negativ forstand altså ;) . Har blitt mer nedstemt.
På meg har Rosenrot virket mer psykisk enn fysisk, tror jeg da...

Glykemia 18-12-04 11:14

Jeg har bare noen få piller igjen av min første eske med Rosenrot, og allerede etter første uka kjøpte jeg 2 esker til fordi de var på tilbud. Jeg hadde merkbar effekt umiddelbart men skjønte ikke før etter noen dager at det faktisk var Rosenroten som som skyld i bedre søvnkvalitet, økt utholdenhet, bedre konsentrasjon, mer våken, mer trygg og generelt bedre humør. Hva som er primert og hva som er sekundert vites ikke. (det er jo naturlig å få det bedre liksom med bedre søvnkvalitet)
Men, jeg har virkelig merkbar effekt og tar dagsdosen på 2 stk samtidig på dagen, enten når jeg kjenner at formen er dalende eller om jeg skal noe spesielt som krever litt mer av meg enn jeg kjenner jeg egentlig orker der og da. Hjulpet hver gang!
Men, det står på pakken at det ikke skal brukes fast...og det er jo egentlig kanskje litt dumt...selvom jeg faktisk ikke har har kjent behov for Rosenrot HVER dag heller. Noen dager kjennes det som om effekten av 2 stk har strukket seg over 2 dager.
Forresten, den første uka fikk jeg mye mindre søvnbehov og kunne sove bare 4-5 timer, våkne av meg selv og føle meg uthvilt.:eek:
Ginseng har jeg aldri hatt noen effekt av...
Men, en liten ting som jeg har misstanke om at kanskje er medvirkende årsak til at jeg har såpass effekt av Rosenroten er at jeg også tar Q10. Lurer på om ikke den kan fungere litt som en slags katalysator for Rosenroten jeg...
Vet om fler som også tar 2 stk Rosenrot en time før trening og mener de yter mer.
Selv er jeg såpass positivt overrasket over merbar effekt at jeg tanken har slått meg om at Rosenrot kanskje etterhvert vil kunne kvalifisere som en type doping, og bli tatt bort fra markedet...er jo ofte sånn med ting som faktisk funker.
ALTSÅ: Rosenrot anbefales herved! :D
Psst: gir økt libido også...jadda!:p

mofe 18-12-04 15:22

Så bra innlegg, Glykemia! :)

Lurer på.. er det noe spesielt merke dere anbefaler? Hvilken tar du, Glykemia?

Tror jeg skal kjøpe rosenrot når jeg får penger nå, altså :)

Begod 20-12-04 09:59

Bare en liten ting , selv etter at jeg sluttet å ta rosenrot daglig så sitter mye av effekten igjen, spesielt dette med å føle seg trygg og avslappet i nesten alle situasjoner.:)

friflex 21-12-04 16:40

Dette med Rosenrot for kvinner og Ginseng for menn, er det "vedtatt fakta" eller enkelte sitt syn på saken?

Har vært nysgjerrig på begge deler en stund men ikke prøvd.

Glykemia 22-12-04 17:58

Når det gjelder hvilket merke jeg bruker så var valget mitt veldig tilbfeldig i og med at PROSAN "Rosen Rot" (som de skriver det - litt av et rosen- rot liksom ;) ), var på tilbud da.
Kjøpte 2 pakker til så kommer til å holde meg til det merket, er jo fornøyd også da. Kjenner er som har så god effekt av kun en pille at HAN nesten ikke tør prøve to...
Men konsentrasjonen rosenrot varier en del har jeg skjønt, og 2 stk av Prosan rosenrot gir en styrke som egentlig ligger i øvre skiktet av anbefalt dagsdose, så idag prøver jeg med kun 1, mot 2 som jeg vanligvis har tatt.
Forøvrig kan jeg ikke skjønne dette med at rosenrot ikke skulle vært anbefalt for menn...aldri hørt før og ei heller funnet noe om det på nettet. Det det derimot står en helt del om er jo at rosenrot regnes for å være naturens Viagra og OGSÅ virker på kvinner...

mofe 29-12-04 19:15

Tilvenning?
 
Jeg lurte på.. Blir man "immun" av rosenrot etter en tids bruk?

F.eks ginseng skal man jo bare ta i en måned av gangen (eller var det to?) - for å pause i en måned - før man evt. begynner igjen. Kroppen venner seg til middelet, og tar ikke til seg det på samme måten om man bruker det hele tiden. (I likhet med mange medisiner)

Noen som vet noe om dette også gjelder rosenrot? Eller kan man ta det 365 dager i året?

Begod 03-01-05 09:01

Tror at mat og helse mente at man ikke bør bruke rosenrot i mer enn 3 mnd i sammenheng. Mener ikke at jeg er imun mot rosenrot, men at virkningen sitter igjen selv om jeg ikke bruker det daglig. Tar rosenrot engang i blant hvis jeg føler meg slapp.

Marianne 03-01-05 18:14

Sitat:

Opprinnelig lagt inn av Begod
Tror at mat og helse mente at man ikke bør bruke rosenrot i mer enn 3 mnd i sammenheng. Mener ikke at jeg er imun mot rosenrot, men at virkningen sitter igjen selv om jeg ikke bruker det daglig. .

Det tror jeg ikke. Jeg har vært utbrent og brukt rosenrot i noen måneder og da var jeg MYE bedre. En stund etter at jeg sluttet med det, var jeg lenge MYE verre.

marianne

mofe 04-01-05 03:31

Vet dere.. jeg føler ikke så mye virkning av rosenroten jeg.. men det kan kanskje at fordi jeg gikk på ginseng en måned før jeg startet, og har vent meg til å føle meg "bedre" (selv om jeg ikke synes jeg gjør det heller da..)

Jeg har merket "Rosenrot" levert av PreviShop..

Begod 04-01-05 08:54

Sitat:

Opprinnelig lagt inn av marianne
Det tror jeg ikke. Jeg har vært utbrent og brukt rosenrot i noen måneder og da var jeg MYE bedre. En stund etter at jeg sluttet med det, var jeg lenge MYE verre.

marianne

Hvorfor sluttet du med rosenrot?
Er du begynt med rosenrot igjen?
Mener du at du ble verre av å ha brukt rosenrot enn du ville vært hvis du aldri hadde prøvd?

Min erfaring er min erfaring , gir ingen garantier for at det virker slik for andre.
Må presisere at at jeg ikke har brukt av kosttilskuddet som fås kjøpt på helse kosten, men tørket rosenrot. Det er sannsynlig at de dosene jeg har tatt er langt over det som er i en eller to piller.

Marianne 04-01-05 18:43

Sitat:

Opprinnelig lagt inn av Begod
Hvorfor sluttet du med rosenrot?
Fordi jeg ikke visste at de virket så bra på meg - at det var dem jeg ble bedre og bedre av. Man vet ikke om det er tiden eller andre ting som gjør at man blir friskere og friskere, ikke sant...
Fordi jeg ville se om pillene hadde hatt noen effekt. Fordi jeg har dårlig råd. Fordi jeg ikke har orket/hatt tid/fått surret meg til å kjøpt nye. Fordi jeg har hatt juleferie.:o
Er du begynt med rosenrot igjen? Nei, skal gjøre det. Venter bl.a. på penger til å ta en helsekosthandletur...det er jammen litt av hvert jeg trenger der :rolleyes: .
Mener du at du ble verre av å ha brukt rosenrot enn du ville vært hvis du aldri hadde prøvd?
Nei da! :)

Min erfaring er min erfaring , gir ingen garantier for at det virker slik for andre.
Nei, ikke sant - ikke min erfaring heller, ville bare fortelle om virkningen den hadde på meg. ;)
Må presisere at at jeg ikke har brukt av kosttilskuddet som fås kjøpt på helse kosten, men tørket rosenrot. Så spennende. Hvor har du fått tak i det?
Det er sannsynlig at de dosene jeg har tatt er langt over det som er i en eller to piller.

Tror heller ikke at det virker likt på alle. Ble kjempeoverrasket når jeg sakte men sikkert ble så mye dårligere en stund etter at jeg sluttet med dem. Vel, jeg tror jeg skjønte det først når jeg leste innlegget/skrev i denne tråden :p .

Ikke meningen å få mine erfaringer til å høres riktigere ut enn dine erfaringer altså :snill:

:klem: marianne

Anne 04-01-05 21:18

:visemuskl Jeg mener også at jeg har positiv effekt av Rosenrot. Begynte midt i desember og synes jeg merket det ganske raskt. Litt mer energi enn hvis jeg ikke tar dem.:visemuskl

Begod 05-01-05 09:33

Sitat:

Må presisere at at jeg ikke har brukt av kosttilskuddet som fås kjøpt på helse kosten, men tørket rosenrot. Så spennende. Hvor har du fått tak i det?
Det er sannsynlig at de dosene jeg har tatt er langt over det som er i en eller to piller
.

Rosenrot er viltvoksende i stort sett hele norge , noen har de også i hagen.

Jeg ble presentert for rosenrot av en kompis som hadde vært på fjellet og plukket røttene for å bruke som kost tilskudd. Han hadde skåret dem i små biter og tørket dem i stekovnen. Han hadde så mye at jeg fikk kjøpe tre bokser( valnøttbokser) av ham for 150 kr. jeg tygger disse bitene som smaker vondt (bittert). han bruker å legge ca en neve med biter på sprit og så ta en en lite skje av eliksiren som kosttilskudd.
En stor:klem: til deg Marianne.

snoopygirl 21-01-05 17:12

høres spennende ut med rosenrot,,,venter på å få rosenrot i posten hvert øyeblikk jeg..gleder meg til å prøve det og håper det hjelper på meg:)

luringen 29-01-05 21:34

Sitat:

Opprinnelig lagt inn av snoopygirl
høres spennende ut med rosenrot,,,venter på å få rosenrot i posten hvert øyeblikk jeg..gleder meg til å prøve det og håper det hjelper på meg:)

Kan man ta rosenrot når man ammer?? Gudene skal vite at HAN er opplagt nok..trenger ikke at det går over i melka liksom:p

HCBergen 09-02-05 02:44

Vent med rosenrot når du ammer!
 
Sitat:

Opprinnelig lagt inn av luringen
Kan man ta rosenrot når man ammer?? Gudene skal vite at HAN er opplagt nok..trenger ikke at det går over i melka liksom:p

Hei din luring;0)
Vidunderlig skjønn liten pode du har!Gratulerer så mye;0)Jeg blir glad når jeg ser sånne sjarmtroll;0)
Når det gjelder rosenrot kan jeg tenke meg at det går over i melken.Collett Pharma er en produsent av bla rosenrot,og skriver at kosttilskuddet IKKE må brukes av hverken gravide eller ammende!Ikke like gunstig for den lille altså..Så du får drøye det en god stund før du spiser det..;0)

Lykke til til deg og gutten din;0) :)

mofe 01-03-05 23:42

Sitat:

Opprinnelig lagt inn av Begod
.

Rosenrot er viltvoksende i stort sett hele norge , noen har de også i hagen.

Jeg ble presentert for rosenrot av en kompis som hadde vært på fjellet og plukket røttene for å bruke som kost tilskudd. Han hadde skåret dem i små biter og tørket dem i stekovnen. Han hadde så mye at jeg fikk kjøpe tre bokser( valnøttbokser) av ham for 150 kr. jeg tygger disse bitene som smaker vondt (bittert). han bruker å legge ca en neve med biter på sprit og så ta en en lite skje av eliksiren som kosttilskudd.
En stor:klem: til deg Marianne.

Noen som aner hvordan denne veksten ser ut? Og om man kan dyrke den i egen hage, og evt. hvordan? kjøpe frø? hente avleggere i skauen? :o


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 11:23.

Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Foreldreportalen.no | Selvrealisering.no
© 2004-2015, Lavkarbo.no