![]() |
Hjemmelaget smør!
I disse butikksmørløse tider er det kjekt at det både går kjapt og ikke er så veldig dyrt å lage eget smør.
Jeg har laget etter denne oppskriften, det ble snadder! :sikle: :heia: By Krembolle – January 30, 2010Posted in: Annet, Ingredienser http://www.krembolle.com/wp-content/...0/01/smor1.jpg Hvorfor i all veden skal man lage sitt eget smør når det allerede finnes mange varianter i butikken? Fordi du kan, det er gøy og det smaker godt. I tillegg kan du variere smaken etter hva du skal bruke smøret til, og tilsette krydder og urter allerede før smør er blitt smør. På toppen av dette tar det under ti minutter fra du starter til du har ditt egetproduserte smør. Det er ikke mye du trenger for å lage smør:
Hvor mye salt? I tillegg hvor salt du liker smøret bør du også tenke på hva du skal bruke det til. Her er det vi bruker til en liten kartong kremfløte/ boks med seterrømme
Smør kan lages av rå muskelkraft, og du trenger egentlig ikke å gjøre annet enn å riste fløtekartongen lenge nok for å få smør. I lengden vil jeg nok likevel anbefale bruk av en kjøkkenmaskin eller foodprosessor siden det gjør prosessen både enklere og kjappere. Så finn frem ønsket redskap og hell fløte/rømme, salt, krydder og urter oppi. Sett maskinen på maks, og du vil se at følgende skjer.
Kjærnemelken (buttermilk) passer godt i mange oppskrifter hvis du er glad i å bake, og du kan godt fryse den. Les mer om buttermilk her, her og se oppskrifter her. Uansett må vi nå fjerne den fra bollen slik at vi kun sitter igjen med smøret. http://www.krembolle.com/wp-content/...0/01/smor2.jpg Bruk en slikkepott til å samle sammen mest mulig av smøret til en stor klump, og hell vann over slik at smørklumpen er helt dekket. Bruk hendene til å presse ut mest mulig av kjærnemelken som fremdeles finnes inne i smøret. Vær forsiktig slik at du ikke deler smøret i flere klumper (det er lett for at noe sniker seg mellom fingrene). Fortsett klemmingen til det ikke er mer melk igjen, og bytt vann underveis hvis det er nødvendig. http://www.krembolle.com/wp-content/...0/01/smor4.jpg Holdbarhet og hygiene: Vask både utstyr og hender grundig før du begynner, og gi hendene en ekstra omgang før du begynner å kna på smørklumpen. Jo renere du klarer å holde utstyret jo bedre holdbarhet vil smøret ha. Hos oss bruker vi som regel opp smøret (nesten) med en gang, og det er jo egentlig det beste. Siden det er såpass enkelt å lage er det bare å lage nytt når du trenger. http://www.krembolle.com/wp-content/...0/01/smor5.jpg |
Sv: Hjemmelaget smør!
Tja, det er vel fare for at det blir tomt for fløte også i butikkene..
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Man kan lage smør av rømme også, men også det blir det vel snart fritt for??
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Spennende. skal prøve med fløte :)
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Vi kjøpte med litt smør i Sverige i dag, så går ikke tom. Jeg har noen ganger tenkt at det hadde vært spennende å lage eget smør, men nå tenker jeg at det er like spennende å lage kjærnemelk også. Selv om jeg ikke akkurat nå har noen planer for å teste det ut :)
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Så artig! Drev faktisk og søkte på artikler på nett for noen uker siden da jeg lekte med tanken på å lage smør selv. Jeg er ganske "nerd når det gjelder å lage hjemmelaget mat, og husker jeg fikk vann i munnen da jeg leste en bok fra "Det lille huset på prærien" som barn. Der laget de blant annet hjemmelaget smør.
Lurer på å teste med en del seterrømme og to deler fløte her, for å få en anelse syrlig smak :) Litt som Rørossmør.... Et lite spørsmål - ser at oppskriften (mtp salt) er i forhold til 1 boks fløte eller rømme, men hvor mye brukte dere for å få den mengden smør som er på bildet? Det kan se ut som et par pakker, men jeg er ikke sikker, kjekt å vite siden det ser ut som en passe porsjon. |
Sv: Hjemmelaget smør!
Så artig! Jeg har hatt lyst til å lage smør selv helt siden jeg var et lite barn og leste "Det lille huset på prærien" :)
Et spørsmål - ser at oppskriften er om forholdet mellom salt og fløte eller rømme, men hvor mange pakker gikk med for å få til den porsjonen som er på bildet? Er kun meg i husstanden, så jeg har lyst til å lage akkurat så jeg får spist opp, før det blir surt.... Edit: sjekket linken du postet så da ser jeg sånn ca hvor mye svinn det blir, hehe... |
Sv: Hjemmelaget smør!
Fantastisk deilig å lage selv da. Mon tro hvor lenge det holder sg om man lager en stor posjon på, si 250 g? Hvor mange liter fløte trengs til det?
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Leste at det holder seg i ca 3 uker om man passer godt på hygienen :) Men dette var info fra en gårdsprodusenten, tviler på at man kan få til like god hygiene på kjøkkenet? Det er i alle fall viktig med rent utstyr og å vaske hendene ekstremt godt. Så - kanskje 1-2 uker er safe?
1 liter fløte ga 400g smør. |
Sv: Hjemmelaget smør!
Tusen takk:) Hvor mye salt brukte du da?
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Har akkurat testet. Av en kartong fløte ble det 140 gr smør for meg. Artig og kjapt gjort. Nå slipper jeg å være desperat fordi jeg er tom for smør. Smør er sterkt vanedannende :)
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Sitat:
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Hjemmelaget smør er nyyyydelig :) Hvis fløten har romtemperatur før du begynner, går det mye fortere. Forklaring herfra:
Sitat:
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Hurra, det funket jo flott. Jeg laget smøret av 2 stk. 3/4 litere med kremfløte, 1/2 boks seterrømme og 3 ss salt. Helt nydelig.
Dette ble 700 gram smør. (Men nå skjønner jeg at Tine smør er ganske billig til sammenligning) http://img690.imageshack.us/img690/5221/20111208.jpg |
Sv: Hjemmelaget smør!
Hvor mye skal man klemme etterpå, ble liksom tomt for melk med en gang her?
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Sitat:
Er så glad for at jeg fant denne tråden. Hadde ikke tenkt så langt engang før. |
Sv: Hjemmelaget smør!
Skiftet ikke vann heller jeg.. Burd ejeg?
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Sitat:
Vitsen er vel å få ut "løst" melkeprotein&melkesukker så om man har lav toleranse for en av disse bør man kanskje være mer nøye. Det samme om man skal bruke smøret mye til steking... siden fett med mye melkeprotein lettere blir svart i panna. (Kerrygold, som vi kjøper når vi er på Kypros er sånn... ubrukelig til steking av den grunn.) |
Sv: Hjemmelaget smør!
Jeg tok den opp og klemte litt til, byttet vann et par ganger og sånn. Tror det ble bra :) Ble innmari godt hvertfalll!
|
Sv: Hjemmelaget smør!
Jeg hadde litt rapsolje i smøret jeg lagde i dag. Smøret ble dermed litt mer smørevennlig siden det oppbevares i kjøleskapet.
Minstepoden sa at dette smøret ble det beste han noen gang har smakt og nå sitter han og spiser grovstomp med hjemmelaget smør og sylterulle på samt drikker hjemmelaget saft attåt. :p |
Sv: Hjemmelaget smør!
Sitat:
Derfor har jeg inntil videre latt vær siden de to 500g pakkene jeg kjøpte for 2 uker siden har holdt helt til nå... men nå er det søren ikke mye igjen. Noen som har hørt noen rykter om smøret er tilbake i hyllene igjen snart?:confused: |
Sv: Hjemmelaget smør!
butikkene får in litt hele tiden. men du må være der rett etter at tinebilen var der. forsvinner raskt. kiwi'n min fikk in 2 kartonger smør tidligere i uka, tok en dag før det var borte.
(var forøvrig i sverige idag, og en familie tok med seg to kartonger med smør... smør ut neste år det o_O) |
Sv: Hjemmelaget smør!
Sitat:
Lønner seg ikke å bo på vestlandet akkuratt nå...:( Jeg har vært innom Meny, Kiwi og Rema hver morgen i 8.30 tida hele uka nå... ingen har smør |
Sv: Hjemmelaget smør!
Poden min har alltid vært glad i smør og han sa mitt hjemmelagede er mye bedre enn kjøpingssmør, og jeg er enig med ham. Så selv om det er dyrere å lage blir jeg å fortsette med det. Men det må være smør laget med rømme i tillegg til fløten.
|
Sv: Hjemmelaget smør!
tinebilen er her rundt kl 16 hos kiwi'n min. men det skulle visst være verst i vest etter hva jeg har hørt. storm og glattføre har vel ikke hjulpet på transportsia heller tenker jeg..
|
Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 09:54. |
Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Foreldreportalen.no | Selvrealisering.no
© 2004-2015, Lavkarbo.no