Lavkarbo.no :: Karbojunkie

Lavkarbo.no :: Karbojunkie (http://forum.lavkarbo.no/index.php)
-   Generell diskusjon (http://forum.lavkarbo.no/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Amygdala (http://forum.lavkarbo.no/showthread.php?t=1406)

HP 05-07-04 20:58

Amygdala
 
Amgdalaen er et hjernesenter som ligger dypt inne i hjernen. Dens funksjon er å fortelle bevisstheten om en situasjon er trygg eller utrygg. Hvis Amygdalaen vurderer en situasjon som utrygg setter den i gang en del prosesser i hjernen som gjør at vi blir redde.

Det som er interessant er at Amygdalaen jobber utenfor bevisstheten og ikke lar seg påvirke direkte av våre tanker. Derfor kan et menneske med angst fornuftsmessig erkjenne at det ikke er noen ting å frykte, men allikevel oppleve stor frykt.

Når et menneske sanser noe blir inntrykkene bearbeidet både i de deler av hjernen hvor vi er bevisste, og i Amygdalaen. Det er faktisk slik at Amygdalaen vurderer alle situasjoner et menneske befinner seg i før bevisstheten gjør det.

Bevisstheten kan påvirke Amygdalaen gjennom tanker. Imidlertid er denne påvirkningen alltid i etterkant av hva Amygdalaen har vurdert. Likevel, om et menneske har kunnskap nok og er tålmodig er det faktisk mulig å roe ned og stoppe frykt reaksjoner i situasjoner der man ikke vil eller trenger å frykte. Selvhypnose egner seg veldig bra for å hjelpe mennesker få dette til.

Når jeg bruker ordet 'vurderer' mener jeg ikke å vurdere på en logisk måte. Det vil si at vi tenker logisk igjennom alle muligheter og så tar en avgjørelse. Amygdala vurderer ut i fra tidligere læringer som er inntruffet gjennom betinging, og ut i fra medfødte instinkter.

kilde: http://www.selvhypnose.no/amygdala.htm

MHM 05-07-04 21:32

Interessant, men hvorfor legger du denne på "Utenfor tema"? Handler ikke dette om selvinnsikt da? Eventuelt i selvhypnose-tråden.

HP 05-07-04 21:38

Derfor: http://forum.lavkarbo.no/member.php?u=284 ;)

Amygdala 29-07-04 17:59

Har ikke sett dette innlegget jeg
 
:D Jeg er fysiologisudent og valgte navnet utifra det....Amygdala er hjernens emosjonellesenter, en kan si at den delen av hjernen står for emosjonell fargelegging av ting vi husker. MMMM parafymen til mannen din osv. Dessuten er jeg Star Wars fan og Amidala er nok tatt fra navnet til denne limbiske strukturen i hjernen. Dersom noen klarer å lage en avatar med Amidala blir jeg kjempe glad, er så dårlig på data.....


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 23:53.

Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Foreldreportalen.no | Selvrealisering.no
© 2004-2015, Lavkarbo.no