Lavkarbo.no :: Karbojunkie

Lavkarbo.no :: Karbojunkie (http://forum.lavkarbo.no/index.php)
-   Nyheter / media (http://forum.lavkarbo.no/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Temperatur i kjøleskapet (http://forum.lavkarbo.no/showthread.php?t=27994)

Gracella 06-09-09 14:14

Temperatur i kjøleskapet
 
De fleste nordmenn mener at 4-5 grader i kjøleskapet er ideell temperatur. Men temperaturer over 4 grader reduserer holdbarheten til flere natvarer dramatisk.
Et kjøleskap som åpnes ofte (eller er av dårlig kvalitet) kan ha opp til 10 grader i de øverste hyllene.
Svinejøtt, kjøttpålegg,fisk og kylling er særlig utsatt hvis temperaturen er fem grader eller mer.

Kilde:
Lars Hoel i Lefdal og undersøkelser gjort av Electrolux,
Tara nr 9, side 40

Hmm, dette var faktisk nytt for meg, jeg trodde at fire grader var helt ok.
Kanskje jeg skal senke tempen nå som vi har så mye kjøttvarer i kjøleskapet??

Gerd 06-09-09 14:29

Sv: Temperatur i kjøleskapet
 
Vi har kjøleskapet på 3 grader :ja:

SunnhetMedSirrup 06-09-09 14:30

Sv: Temperatur i kjøleskapet
 
jeg tror jeg har rundt 4 grader.. :liste:

Paris 06-09-09 18:30

Sv: Temperatur i kjøleskapet
 
Jeg har 4 grader... syns det blir for kaldt med lavere. Nå er det ganske nytt og er blitt veldig imponert over hvor godt maten holder seg i forhold til det gamle.

arkine 06-09-09 18:33

Sv: Temperatur i kjøleskapet
 
mattilsynet sier ikke over 4gr.

Carisma 06-09-09 21:07

Sv: Temperatur i kjøleskapet
 
:eek: All maten innerst fryser jo når jeg har mellom 4 og 5 grader, så noe kaldere kan jeg definitivt ikke ha :nei:

nonta 06-09-09 21:50

Sv: Temperatur i kjøleskapet
 
Et lite tips er å plassere de varene som er lettest utsatt der det er jevnt kjøligst.. Melk og meieri produkter bør ikke stå i døra, f. eks. Hvis du er usikker kan du ta temperatur stikkprøver med et termometer både på forskjellige plasser i kjøleskapet og i selve varene som er lettest utsatt for forderving. Du kan også bruke metall lagrings utstyr som leder kulde,de er med på å holde varene kalde. Det er størst grobunn for mikro organismene mellom 10 og 60 grader hvis jeg husker rett,så i følge mattilsynet skal nedkjøling mellom disse temperaturene ikke ta mer enn to timer. Det er jo viktig å ikke sette varme/ lunka varer i kjøleskapet, for da heves jo temperaturen straks i kjøleskapet.. :-)

Viclin 07-09-09 11:04

Sv: Temperatur i kjøleskapet
 
Sitat:

Opprinnelig lagt inn av Carisma (Innlegg 765746)
:eek: All maten innerst fryser jo når jeg har mellom 4 og 5 grader, så noe kaldere kan jeg definitivt ikke ha :nei:

Her også. Hadde laget opp bokser med salat, agurk, tomat og løk og skulle ta de ut i går. Da var de frosset, siden de hadde stått innerst. Da senka vi temperaturen litt.


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 07:44.

Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Foreldreportalen.no | Selvrealisering.no
© 2004-2015, Lavkarbo.no