Lavkarbo.no :: Karbojunkie

Lavkarbo.no :: Karbojunkie (http://forum.lavkarbo.no/index.php)
-   Nyheter / media (http://forum.lavkarbo.no/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Middelhavkost gir mindre depresjon (http://forum.lavkarbo.no/showthread.php?t=28664)

bilringen 06-10-09 17:48

Middelhavkost gir mindre depresjon
 
http://www.vg.no/helse/artikkel.php?artid=573182

Sitat:

(VG Nett) Olivenolje, grønnsaker og fisk kan være kilden til lykke. Ny forskning viser at de som følger den såkalte middelhavsdietten har 30 prosent mindre risiko for å utvikle depresjon.
http://www.vg.no/uploaded/image/bild...772094_526.jpg OLIVEN FOR PSYKEN: Middelhavskost kan redusere risikoen for depresjoner. Foto: EPA



Tidligere forskning har vist at middelhavskost kan være beskyttende mot hjertesykdommer og kreft. Nå viser resultatene fra en spansk studie at den tradisjonelle kosten fra middelhavslandene også kan beskytte mot depresjon, skriver BBC.

Den såkalte middelhavsdietten kjennetegnes av et høyt inntak av umettede fettyper, som blant annet finnes i olivenolje og nøtter. Dietten innebærer også mye frukt, grønnsaker og fisk og moderate mengder rødt kjøtt og alkohol.

Les også:- Middelhavsdiett best for diabetikere

Helhetlig kosthold

Forskere fra universitetene i Las Palmas og Navarra har i sin studie fulgt mer enn 10.000 friske, voksne mennesker over fire år. De kom frem til at de som inntok middelhavskost hadde nesten en tredel mindre sjanse for å bli rammet av depresjon enn andre.

I undersøkelsene tok forskerne hensyn til personkarakteristika som angst og konkurranseinstinkt, men dette ga ingen signifikant forskjell. Andre faktorer som sivil status og antall barn ble også tatt med i beregningene, men heller ikke disse spilte noen rolle.

Det var de som fulgte dietten strengest som viste best motstandsdyktighet mot depresjoner. Professor Miguel Martinez-Gonzalez fra Universitetet i Navarra sier til BBC at resultatene tyder på at reduksjonen i sykdomsrisiko sannsynligvis er et resultat av hele kostholdsmønsteret. Effektene av enkeltkomponenter var ikke like stor.

Les også:Nordens olivenolje

- Viktig oppdagelse

Forskerne har hele tiden gjort det klart at selv om det er funnet sterk sammenheng mellom risikoen for depresjon og middelhavskost er det nødvendig med større undersøkelser på området før noe kan bekreftes. Likevel mener professoren resultatene er oppløftene siden sykdommen rammer såpass mange mennesker.

- 30 prosent er en stor reduksjon i risiko. Utbredelsen av depresjoner og psykiske lidelser tatt i betraktning, er dette en viktig oppdagelse, sier han til BBC.

Les også:Trening og selvhjelp i stedet for lykkepiller


(VG NETT 06.10.2009 kl. 15:32, Sist oppdatert 06.10.2009 kl. 17:39)
Er det stor forskjell på middelhavskost og lavkarbo?

Lillevoff 06-10-09 18:39

Sv: Middelhavkost gir mindre depresjon
 
De sier jo at inntak av omega3-kapsler skal hjelpe mot depresjon også, så ser ikke bort i fra at det er all den gode oljen fra middelhavet som gjør det.

Mmm feta med tomat, olje og basilikum. :D

Carisma 06-10-09 21:27

Sv: Middelhavkost gir mindre depresjon
 
Sitat:

Opprinnelig lagt inn av bilringen (Innlegg 779308)
Er det stor forskjell på middelhavskost og lavkarbo?

Fedon er jo en slags middelhavskost :ja:

Kanutten 06-10-09 22:37

Sv: Middelhavkost gir mindre depresjon
 
Sitat:

Opprinnelig lagt inn av bilringen (Innlegg 779308)
http://www.vg.no/helse/artikkel.php?artid=573182



Er det stor forskjell på middelhavskost og lavkarbo?

Middelhavskost kan være lavkarbo, lavkarbo trenger ikke være middelhavskost..


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 02:18.

Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Foreldreportalen.no | Selvrealisering.no
© 2004-2015, Lavkarbo.no