Når man løper maraton er det kanskje bedre å spise mye karbohydrater og lite fett enn omvendt. Men jeg tviler på at lavkarbo hadde fått henne (eller andre) til å yte mindre, heller bedre på lange treningøkter. Det er vel bare spørsmål om å få i seg nok energi før og etter løpet, samme om det er fra lavkarbo eller vanlig. Men jeg vet jo ikke. Men det jeg vet er at ihvertfall styrketrening fungerer mye bedre på en lavkarbo-diett. Og det er vel også litt å si at lavkarbo fungerer ikke for alle uansett om det er bedre eller ikke. Hun sier ikke hvor mye fett hun spiser på "sin" diett men jeg regner med at det er "very light".
Ingrid Kristiansen sitat:
"Karbohydratene sørger for å gi en liten "flamme" slik at fettet tenner lettere"
Dette var jo nesten morsomt å lese . Ved lite inntak av fett så tar jo karbohydratene over som energikilde. Det har jo ikke noe med at fettet "hjelper til". Dette blir for useriøst. Med dette sier hun vel heller at man ikke må leve helt fettfritt, men passe på å få i seg litt fett.
Ingrid Kristiansen sitat:
"I tillegg greier hjernen seg kun med karbohydrater, den brenner ikke fett"
Dette stemmer helle ikke. Hjernen brenner ikke fett direkte men bruker da ketonlegemer fra fett.
Kroppen kan godt leve på 0 karbo, altså bare proteiner og fett. Men det blir jo sunnere å tilføre litt karbo i form av grønnsaker og bær osv. Men man blir ikke tom av 0 g karbo.
Men hvis det funker bra med lavfett/høykarbo så er det jo ingen grunn til å bytte kosthold. Det er jo opptil hver enkelt.
__________________
Mvh donjuanwannabe
Faglig tyngde, det er meg det! Hilsen Christian A. Drevon
|