Vis enkelt innlegg
Gammel 26-10-11, 23:07   #8
smgj
Seniormedlem
 
smgj sin avatar
 
Medlem siden: Jun 2011
Hvor: Østfold
Alder: 51
Innlegg: 6.228
smgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisksmgj er bare helt fantastisk

Sv: Rundt 800 kcal pr. dag

Opprinnelig lagt inn av Opheliia, her.

Sparemodus er egentlig en myte. Kroppen sparer ikke og en stopper ikke forbrenninga før kroppen stopper opp.

Eh. Jo, "sparemodus" finnes. Det observeres hos folk som går på ekstrem lavkalori, anorexetikere og en del mener også det kan forekomme på ekstremt karbohydratreduserte dietter.

"Sparemodus" er den folkelige betegnelsen på symptomer som oppstår når stoffskiftet går over fra å omdanne lagerhhormonet fT4 til det inaktive rT3 i stedet for det aktive fT3. Symptomer er f.eks frysing og at man ikke går ned i vekt til tross for kraftig kalorirestriksjon.

Dette er kroppens naturlige forsvarsmekanisme mot hungersnød - den sparer på energien gjennom denne hormonelle endringen.
http://dietforhumans.com/2011/03/09/...ow-metabolism/

fT3 styrer energiflyten på cellenivå og dermed også forbrenningen.

Les f.eks her hva som ble utfallet av en undersøkelse med restriktiv diett...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1249190


Beskrivelse av normal funksjon til stoffskiftehormonene
http://www.endocrineweb.com/conditio...-thyroid-works

__________________
Fant (og mistet igjen) matchvekta under candida- og eliminasjonsdiett ifm. stoffskiftesykdom. Forsøker nå å finne den igjen med inspirasjon fra Primal Blueprint
smgj er avlogget   Min kostholdsfilosofi: Primal Blueprint - tåler begrenset melk (lett laktoseintolerant) og glutenholdig mel enda dårligere. Svar med sitat