Sv: Ketose og sur kropp
For meg høres dette ut som enda en lege som ikke klarer å skille mellom noe så forskjellig som ketose og ketoacidiose.
Fra wikipedia, merk deg understrekningen:
Sitat:
Ketoacidose er en type metabolsk acidose som skyldes høye konsentrasjoner av ketonlegemer, som skyldes deaminasjon av aminosyrer og nedbrytning av fettsyrer. Dette er mest vanlig i forbindelse med type 1 diabetes (diabetes mellitus) som ikke er blitt behandlet (diabetisk ketoacidose). Det kan også oppstå hos mennesker som har fastet mer enn tre dager eller som sulter ihjel, da kroppen tærer på fett- og proteinlagrene.
Ketoacidose kan luktes i en persons ånde. Lukten beskrives ofte som frukt eller malingtynner [1]
Ketoacidose må ikke forveksle med ketose, som er kroppens normale måte å forbrenne kroppsfett. I diabetisk ketoacidose blir opphopningen av ketonlegemer så høy at blodetspH synker drastisk.
Det skal ikke gå an å få så høyt blodsukker når man spiser ketogens at man havner i ketoacidiose, man snakker om kjempehøyt blodsukker.
Jeg hadde ikke stolt et sekund på en lege som ikke engang vet forskjellen på disse vidt forskjellige tilstandene.
|