Vis enkelt innlegg
Gammel 10-11-11, 07:34   #43
kamp
Seniormedlem
 
kamp sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2008
Innlegg: 1.762
kamp har veldig mye å være stolt avkamp har veldig mye å være stolt avkamp har veldig mye å være stolt avkamp har veldig mye å være stolt avkamp har veldig mye å være stolt avkamp har veldig mye å være stolt avkamp har veldig mye å være stolt avkamp har veldig mye å være stolt av

Sv: Baconsvor og transfett

Øvert er en mettet fettsyre og nedert er en umettet fettsyre


Som du ser så er mettet fett helt fult av "h"(hydrogen atomer) og derfor er den helt rett.

Det som er skadelig er nå hydrogen atomene bytter plass slik de gjør i transfett.

Her er bilde av en trans fett syre og en umettet fettsyre i naturlig form




Palmeolje er et mettet fettsyre og kan ikke skades like mye av oppvarming som eks en umettet olje. Palmeolje har blitt kalt "farlig" på lik linje med smør fordi den er mettet.

Teoren er jo at mettet fett (siden det er stivt) gjør at blodårene blir stive mens umettet fettsyrer (som har knekker i seg fordi de mangler hydrogren atomer) myker blodårene.

Men nå vet vi jo bedre


Rød palmeolje som er fremstilt uten bruk av varme er nok like sunn som kokosolje Og mye bedre enn varmebehandlet solsikke olje (solsikke har forøvrig et VELDGI skjevt forhold mellom omega 6 og 3 og inneholder opptil 70 ganger med omega 6 enn omega 3!)

Jo flere dobbel bindinger en fettsyre har (jo flere hydrogen atomer den mangler) jo mer ustabil er den under varme. Fiskeolje som eksempel har mange dobbelbindinger og fungere ikke å steke i fordi det ødelegges dobbelbindingene..

Vist du ser her på nettsiden http://www.hidden-diabetes-cures.com/fats-and-oils.htm
Så står det litt lengre nede sånn ca hvor mye omega 3-6-9 og mettet fett en fettsyre inneholder.

__________________
Paleolitisk lav Oksalat kosthold
kamp er avlogget   Min kostholdsfilosofi: eat real food - paleo Svar med sitat