Sv: Hjernecellenes "bensin" er druesukker
Opprinnelig lagt inn av mamma_møø, her.
Og uvitende meg lurer derfor på: lager kroppen druesukker selv? Hva skjer egentlig med hjernen når kroppen ikke får tilført sukker? Får den nok næring likevel?
Ja, du kan spise null karbohydrater og forsatt ikke bli en grønnsak... Om det er hensiktsmessig er en annen sak. Som nevnt her er det leveren som lager det som trengs fra proteiner. Du kan få en indikasjon ved å måle blodsukkeret ditt når du er i ketose, hvis det er ok så har du tåkelagt hjerne av andre årsaker. Blodsukkermåler er ikke så dyrt
Dog kommenterer jeg bare for å legge til at min (n=1) erfaring er helt motsatt: Jeg fungerer kun i ketose.
__________________
"HVA du spiser er med på å bestemme HVOR MANGE kalorier kroppen bruker, fordi hjernen justerer energiuttaket etter både HVA SLAGS og HVOR MYE energi vi tar inn"
|