Sv: Urinsyre
Har du du blitt sjekket for insulinresistens ? Det er ganske vanlig med forhøyede verdier av urinsyre da ser du. For å fastslå det burde det vært tatt C-peptid av deg (insulin). Er midjemålet ditt over 102 cm? Også en indikator på insulinresistens. Men det kan jo hende at du har hatt insulinresistens før, men at dette er kraftig forbedret av lavkarbokosthold. (Les mer her: Forklaring på insulinresistens )
I begynnelsen av en ketogen diett vil man også kunne oppleve forhøyede verdier. Ziggy skrev tidligere (litt teknisk/kjemisk forklaring, men jeg vet ikke en annen måte å forklare det på).
Opprinnelig lagt inn av ziggy
Det som skjer er at kroppen bryter ned enzymene som omdannet glukose til pyruvat i cellene før det blir omdannet til ATP i mitokondriene, noe som gjør at det for en kort periode utskilles urinsyre i cellene dine, tror nok det er derfor det kjennes litt rart ut i kroppen... For nå når kroppen din heller benytter fatt som energikilde, så trenger den ikke å omdanne like mye glukose i cellene, da fettet blir transportert uforandret inn i mitokondriene ved hjelp av enzymet L-Karnitin... som vi utelukkende får tilført kroppen fra kjøtt i maten.
Som regel vil slike problemer bli bedre av lavkarbo kosthold. Har iallefall ikke hørt om at det blir verre eller at man får det på grunn av slikt kosthold.
Jeg har sjekket med mine kilder, og det jeg får beskjed om at det ikke finnes noen dokumentasjon på at ketogene dietter som Keolyse eller Atkins fremkaller urinsyre, eller generelt på noen måte forverrer urinsyrenivåer. Men ketogene dietter er sterkt vanndrivende, derfor anbefales det at du drikker NOK og masse vann. Mange for for høye verdier av den enkle grunn at de rett og slett drikker for lite vann ! Minst 2.5 liter pr dag anbefales !
__________________
Life is short ~ break the rules ~ forgive quickly ~ kiss slowly ~ love truly ~ laugh uncontrollably ~and never regret anything that made you smile
Sist redigert av Nille : 05-10-06 kl 23:50.
|