Vis enkelt innlegg
Gammel 19-03-07, 21:18   #1
tech
Medlem
 
Medlem siden: Jan 2007
Alder: 36
Innlegg: 262
tech er ny på veien

Blomkålgrateng med skinke og ost

Vel, i dag så lagde moren min noe som hun sjelden gjør for å være ærlig, noe kjempegodt som _jeg_ kan spise, hehe!
Jeg følte jeg skulle dele oppskriften med dere, for dette er sunt og har forholdsvis beskjedne ingredienser, anbefalles på det sterkeste!

Denne oppskriften var med melk, men jeg fjernet det, og jeg endret 3 ss mel til 2-3.
Forholdsvis fleksibel rett så dere får bare eksperimentere med denne (og poste tilbake her selvsagt ).
Dette trenger du

  • 1 blomkål
  • 1 løk
  • 5 dl vann
  • 1 hønsebuljongterning
  • 200 g røkt skinke i terninger

Saus:
  • 2 ss smør
  • 2-3 (?) ss hvetemel
  • 3 dl kraft fra koking av blomkålen
  • 3 dl revet cheddar (Eller annen ost?)
  • Salt, pepper og eventuelt muskat

Slik gjør du
  1. Del blomkålhodet i store buketter og grovhakk løken. Kok dette i vann tilsatt buljongterning til det så vidt er mørt. Sil av og ta vare på kokevannet.
  2. Bland blomkål og løk med røkt skinke og ha dette i en ildfast form. Varm stekeovnen til 230-250 grader.
  3. Saus: Smelt smøret i en tykkbunnet kjele. Rør inn mel og rør inn kokevannet fra blomkålen under omrøring til en jevn saus. La den koke litt. Trekk kjelen av varmen og rør inn ost. Smak suasen til med salt, pepper og eventuelt muskat.
  4. Hell sausen i formen og la den stå midt i ovnen til sausen bobler og begynner å få farge.

tech er avlogget   Min kostholdsfilosofi: Atkins induksjon (litt tilpasset en sjelden gang i blant) Svar med sitat