Sv: Gir lavkarbo mer energi?
Opprinnelig lagt inn av lily, her.
Hei! Jeg har prøvd å følge ett lavkarbo-kosthold tidligere, men aldri kommet helt inn i det. Etter en sommer med altfor mye kos, vin hver kveld, masse potetgull, hvitt brød og fritt inntak av godis, sitter jeg igjen med noen kilo for mye og null energi. Det føles helt umulig å komme inn i hverdagsrytme igjen og jeg er helt tom for pågangsmot og arbeidslyst. Mitt spørsmål er derfor; vil det være effektivt for meg å prøve ut et karbohydratfattig kosthold? Vil dette, i tillegg til å hjelpe meg med å gå ned i vekt, også kunne gi andre postive helsegevinster, som feks. mer energi? Man hører jo ofte at sukker og hvete er negativt i forhold til depresjoner o.l., så det er jo ikke helt ulogisk at disse matvarene også kan være energitappende på andre måter? Vet at jeg kan lese andres innlegg og sikkert finne ut av dette, men ville gjerne ha noen direkte svar også.
På forhånd takk!
Jeg vet ikke om jeg kan påstå at jeg har fått mer energi, men den energien jeg har, ser nå ut til å være mye mer jevn enn før. Tidligere krasjet jeg totalt etter jobb nesten hver eneste dag, for eksempel, og måtte ty til kaffe, frukt og sjokolade for å komme meg helskinnet gjennom arbeidsdagene. Har ikke blitt noen ellevill friskus, men jeg orker mer og har et forutsigbart energinivå, noen som føles som en velsignelse i seg selv.
Jeg vet ikke helt hvilken filosofi du har tenkt å følge, men hvis du tenker på noe hvor du skal i ketose, kan det kanskje være en idé å trappe ned karbohydratene litt før du virkelig setter inn støtet. Den aller første tiden på en ketogen diett kan være litt kjipt; og hvis du allerede føler deg på bånn, tror jeg det kan være lurt å ta det litt pent.
Men uansett - er du i dårlig humør og føler deg giddesløs, er jeg overbevist om at en eller annen form for lavkarbo kan hjelpe 
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.
Min journal
|