Opprinnelig lagt inn av Kristian
Jeg visste ikke at betakaroten var forstadiet til A-vitamin. det jeg har lest er at syntetisk A-vitamin i store doser er farlig. Men finness det multivitamin uten A-vitamin?
Beta-karoten og retinol er begge forstadier til vitamin-A, og begge finnes i fettløselig form i naturen (i fet fisk, tran, smør, egg, gulrot). I tilskudds-form(multivitamin, Sanasol m.m., og beta-karoten i studier) er det fettløselige vitamin A gjort om til en vannløselig, syntetisk/kunstig form for vitamin A. Denne vannløselige typen er 6 x så toxisk som den fettløselige, naturlige typen vitamin A. Derfor får man ugunstige resultater i studier som gir beta-karoten - fordi de er vannløselige.
Det finnes multivitamin uten vitamin A og D (Nycoplus), og dette er å foretrekke. Da kan man også ta 2-3 multivitamin uten at det gjør noe (bare obs på jernet). Det vitamin A man får gjennom tran er mye bedre (naturlig).
__________________
Jeg tiltrekker meg det jeg trenger for å være i balanse! bla-bla-bla
|