Du har helt rett mofe, du er et produkt av dagens kultur. Det er ikke deg det er noe i veien med, du er et empatisk, sosialt vesen som ønsker å følge de vedtatte idealene. Det er den mekanismen som gjør at mennesker er så pass fredelige og gode til å samarbeide som vi er, menneskeslektens fremste overlevelsesevne.
Og ja, helt enig Anne, vi skal gjøre det vi kan for å være så sunne og friske som mulig, og det er vakrere enn å se usunn ut. Rubens' kvinner ble blant annet sett på som så vakre fordi fett (vi ville vel kalle det lett overvekt i dag) i den perioden sikret bedre overlevelsesevne ved sykdom og i trange tider: det var et tegn på overskudd og helbred.
Det er kulturen jeg kritiserer. Det er en kultur som krever at mennesker med god helse, sunn vekt og god kroppsfunksjon skal lide og i enkelte tilfelle gjøre seg til pasienter gjennom kirurgiske inngrep på grunn av et trekk ved kroppen som er helt normalt, et resultat av at kroppen fungerer slik den skal. Denne kulturen er syk og skaper sykdom, og hvis alle lukker øynene og aksepterer den blindt klarer vi ikke å forandre noe. Menneskenes evne til å forandre på sine egne rammevilkår er en annen svært viktig overlevelsesevne - jeg er for å bruke den positivt 
Muskat
__________________
'I don't see this being settled with logic.' - Buffy, Earshot
|