Vis enkelt innlegg
Gammel 26-05-09, 10:26   #1
Mistral
Medlem
 
Medlem siden: Mar 2009
Hvor: Paris
Innlegg: 190
Mistral er på en erverdig vei

Hvilke oljer har du i skapet, og hva bruker du dem til?

Ja, tittelen sier vel det meste. Hvilke oljer bruker du til hva?

Her er min liste.

Olivenolje
"Allround-oljen" jeg bruker til det meste, spesielt til steking (gjerne i kombinasjon med smør) og til dressing over blandet salat. Jeg har også stående en liten flaske olivenolje med masse tørket chili i, som jeg bruker over italienskinspirerte retter for litt ekstra piff.

Valnøttolje
Valnøttolje bruker jeg til dressing over grønn salat.

Rapsolje
Jeg liker ikke smaken av oppvarmet rapsolje, men prøver å bruke den kald når jeg kan fordi den er rik på Omega 3. Jeg bruker den i hjemmelaget majones, og blander litt med oliven- eller valnøttolje i salatdressingen (bare rapsolje i dressing blir for kjedelig).

Peanøttolje
Tåler høy temperatur og er den oljen jeg foretrekker til woking.

Druekjerneolje
Jeg har en flaske stående, men kan ikke huske sist jeg brukte den... Men dette er visst også en sunn olje, kanskje jeg skal bytte ut litt av rapsoljen i majonesen eller salatdressingen neste gang for variasjonens skyld?

Sesamolje
Denne bruker jeg noen dråper av til å smaksette asiatiskinspirert mat. Jeg tror den helst ikke skal varmes opp, så jeg blander den inn etter at maten er ferdig kokt eller stekt.

Flere som vil dele sine erfaringer?

Mistral er avlogget   Min kostholdsfilosofi: Egenkomponert Svar med sitat