Vis enkelt innlegg
Gammel 03-07-09, 19:44   #1
Chunky
Gjest
 
Innlegg: n/a

En liten teskje sukker

Er det noen som har tenkt på hvor lite sukker vi egentlig trenger?

Blodsukkerverdier på 100-125 mg/dl regnes som prediabetisk, mens verdier over 125 regnes som diabetisk. De færreste har noe forhold til disse tallene, så det kan være interessant å sette det i perspektiv:

Mennesket har ca 5 liter blod i kroppen. For å være innenfor normalverdier, må blodsukkeret altså være lavere enn 99 mg/dl. Det blir da 99 * 10 = 990 mg/liter x 5 = 4950 mg, eller så vidt under 5 gram sukker.

En teskje er 5 gram. Grensen for normalt blodsukker går altså ved ca 1 teskje. Hva da med "sunt" blodsukkernivå på f.eks. 80 mg/dl? Det blir ca 4/5 teskje sukker. Tilsvarende utgjør diabetisk blodsukkernivå (126 mg/dl) 6,25 gram, eller 1 1/4 teskje.

Det er med andre ord bare ca en kvart teskje sukker som utgjør forskjellen mellom et normalt og diabetisk blodsukkernivå.

Tenk da på at en medium porsjon pommes frites fra McDonalds inneholder 47 gram karbohydrater (= kjeder med sukkermolekyler, som brytes ned til sukker og sendes inn i blodomløpet). 47 gram sukker utgjør omtrent 10 teskjeer. Så hva når forskjellen på normalt og diabetisk blodsukker bare utgjør en kvart teskje, og vi kjører på med 40 ganger så mye? - og så topper det hele med et beger cola, søt hamburgerbunn, hamburgerkjøtt med sukker, salat og dressing med sukker?

Noen som mener at mennesket er skapt for slike konfigurasjoner? Den verste sukkerpusheren er for øvrig næringsmyndighetene gjennom sine høykarbo kostholdsråd.


Sist redigert av Chunky : 05-07-09 kl 16:03.
  Svar med sitat