Sv: Trening og ketose - negativt?
Hepp!
Snakket med min personlige trener på elexia i dag som har mye erfaring med det å trene på kostholdsindusert ketose. Hun sa at fettforbrenningssoner er mye en myte og at når glykogenlagrene i lever, muskler og blodbaner er oppbrukt så har ikke kroppen noe annet valg enn å forbrenne ketogent - dvs. fett.
En annen ting som jeg har merket meg er at etter en treningsøkt har jeg ikke nok ketoner i urinen til å gi utslag på stix, men etter et måltid med mye fett og to timer etter trening har jeg knall lilla utslag på stix'ene - selv med høyt veskeinntak både under og etter trening.
Den eneste forklaringen jeg har på dette er at under trening nyttiggjør kroppen seg ketonene til musklene etc. for å opprettholde aktiviteten. Når du så slutter å trene opprettholdes fett-forbrenningen, men du trenger ikke så mye ketoner og de skilles ut som avfallsstoffer.
|