Sv: Har en Tanita vekt
Opprinnelig lagt inn av Gracella, her.
3 Kg var nok litt lite... 
http://home.c2i.net/kaaby/men_skjelett.htm
Her står det at skjelettet veier ca 14% av kroppsvekten (men det er vel tatt utgangspunkt i "normalvekt" for knoklene øker/minker nok ikke lineært i vekt etterhvert som man går opp eller ned i vekt...).
Siden arkeologer har problemer med å se om det er et mannlig eller kvinnelig skjelett de har foran seg hvis de ikke har bekkenpartiet, så er det vel ikke så stor forskjell på menn og kvinners knokler??
Så for et voksent menneske vil vel normalen være rundt en 9-12 kg?? (65-85 kg)
14% av den fettfrie massen blir ikke så mange kilo, nei!
Et skjelett veier 2-4kg, det er det ingen tvil om! I følge Tanita- vekten og min ernæringsfysiolog, veier mitt skjelett 3 kg!
Jeg fant dette:
Har du hørt noen si at de veier mye på grunn av tung benbygning?
Dette er nok en sannhet med visse modifikasjoner, faktisk så er vektvariasjonen på benbygningen vår kun ca. 750 g. for kvinner og ca. 1 kg. for menn. Gjennomsnittsvekten på en kvinnes skjelett er ca. 2,5 kg, mens det for en mann er ca. 3,5 kg., variasjonen på pluss eller minus 30%. En persons totale vekt kommer altså stort sett fra bløtdelsmassen, ikke fra skjelettet, altså fra muskler, fettvev og væske, ikke fra knokler eller brusk. Skjelettet er tilpasset sin oppgave, et indre reisverk. En tung kropp vil ha innvirkning på størrelsen, jo større belastning, jo mer må det bære, derfor vil en stor, tung person ha et noe større skjelett enn en liten, lett person, men de helt store utslagene på en persons totale vekt vil benbygningen ikke ha!
|