Sv: Helt ny her+trenger hjelp med Ketolysekuren
Hei!
Du trenger nok en kjøkkenvekt for å regne ut mengen karbohydrater i forskjellige mengder mat. Etter en stund har du lært det og trenger ikke å veie alt i hytt og pine, men kjøkkenvekta fortsetter å være et nyttig verktøy!
All slags fisk kan spises, så lenge den ikke er panert
Velg alltid de feteste meieriproduktene - aldri noe som heter "lett/mager" - alt sammen er spiselig (bortsett fra melk og brunost og sånt), så lenge du ikke er allergisk, og husker å telle med karbohydratene i dem også.
Her er en hendig innføring i kan/ikke kan spise, ikke spesifikt for ketolyse, men det stemmer med grunnprinsippene: http://www.lchfnorge.no/lavkarbo3minutter.pdf
Krydder er flott! Det er en del karber i sånt som ingefær og hvitløk etc, men man bruker jo ikke akkurat hundrevis av gram av det om gangen 
Oppskrifter på ketolysevennlige brød/knekkebrød finner du på oppskriftdelen her på forumet! Vanlig butikkbrød må du styre unna, og det er greit å være obs på at for mye brøderstatninger kan virke hemmende på vekttap for mange. Der må du nok prøve deg frem og se hvordan det funker for deg. Men det er mange forskjellige oppskrifter som ikke bruker hvetemel! 
Farris og bris er ok, lightbrus går greit for mange, men oppleves som vektnedgangs-brems for andre igjen - helt avhengig av hvordan man reagerer på kunstig søtning. Ellers er det jo flott om vann utgjør mesteparten av dagens væskeinntak.
|