View Full Version : Atkinsbar og ketolysekuren


emma1
16-05-08, 14:08
Hei!

I dag kom jeg over en atkinsbar med sjokolade osv hvor det var i underkant av 8 karber i en bar, men der stod det at man ikke skulle regne mer enn 2 karber pr bar uansett når man gikk på Atkins. Hvordan er dette med ketolysekuren - regner vi alle karbene uansett og er dette spesiellt kun for Atkinsdietten?

Vet jeg kommer med mange spørsmål, men siden jeg er i begynnlsen av Ketolysekuren er det mye jeg lurer på ;o) Vil jo ikke gå i noen "felle" pga uvitenhet...

Jeg tok en sticks i går kveld og jeg er allerede i ketose :o)) etter kun 2 dager på diett! Jeg er så fornøyd med meg selv kan dere tro!

I kveld skal jeg lage sjokolademousse etter oppskriften i boken, så jeg har noe å kose meg med i morgen opå 17.mai når de andre stapper i seg is (som er min svakhet), kaker og alt annet godt!:D

Marita
16-05-08, 20:36
Du regner kun 2 karber på Atkinsbarene.. er fordi at selv om det er mer karber i den, så er det ikke alt som tas opp eller noe.. står om det bakpå sjokoladen :D

søt uten sukker
16-05-08, 21:51
Vet at dette gjelder maltiol som er et søtningsstoff.. er det også andre slike ioler som kan trekkes fra på karbo`ene?:rolleyes:

Amica
16-05-08, 22:21
Det er litt komplisert. Sånn i utgangspunktet er det riktig, men Sorbitol (som er i Lächerol, tyggis etc) omdannes en del av den til karbiser i tarmen. Det er vel ikke helt forsket på hvor mye og slikt..Vet det var en svar fra Torkil her inne om det *lete opp*

Amica
16-05-08, 22:23
Beklager, det var Xylitol som ble omdannet i tarmen. Men du skjønner vel tegninga? I utgangspuntket er det sukkeralkoholer og kan trekkes fra, men..

Les litt HER (http://forum.lavkarbo.no/showthread.php?t=18619&highlight=Sorbitol) også (om Xylitol).

emma1
16-05-08, 22:59
OK! Da vet jeg at jeg kun beregner 2 karber pr bar. Kjempegode :D