View Full Version : Hallooooooo viktig!!!
Hmm, kan noen glupe hoder se hit??
Jeg MÅTTE jo gå inn på wikipedia for å se om der stod noe om lavkarbo, men det gjorde det jo ikke. Jeg jeg skrev bare ei kort tafatt setning.. Kan noen redigere?? Wikipedia ER folkeleksikon.. IKKE fakta.. Så hvem som helst kan legge inn det de vil.. :o
Ah, det var det du skulle ha det til. Skjønte ikke helt hva du mente i spørre-tråden.
arnakristin
27-10-10, 21:20
Hei,
Her er den svenske versjonen på wikipedia, http://sv.wikipedia.org/wiki/Low_Carb_High_Fat, http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%A5gkolhydratdiet
Overta DETTE!!! (http://no.wikipedia.org/wiki/Lavkarbo)
Kjære vene! Finnes det ingen glupe som kan redigere dette (http://no.wikipedia.org/wiki/Lavkarbo) og legge inn noe fornuftig!!!??
Kjære vene! Finnes det ingen glupe som kan redigere dette (http://no.wikipedia.org/wiki/Lavkarbo) og legge inn noe fornuftig!!!??
TYusen takk til det hodet som la inn mer!!! :love:
27. okt 2010 kl. 22:10 Bjørn som tegner (Diskusjon | bidrag) slettet «Lavkarbo» (Innholdet var: …Slagordpreget og totalt for en spesiell holdning til matsorter)
Det var slettet:confused:
Kee???
Ser det nå. Hvorfor ble det slettet??
Kee???
Ser det nå. Hvorfor ble det slettet??
En eller annen sånn person som sjekker alt etter at det har blitt redigert/lagt inn slettet det fordi han mente at det var for slagordpreget og sært:p
Jeg klarte opprette den, men kan ikke vise til linker
Kom med noe fornuftig!
Noen vil tydeligvis IKKE at den skal være der!
Jeg klarte opprette den, men kan ikke vise til linker
Kom med noe fornuftig!
Noen vil tydeligvis IKKE at den skal være der!
Tror ikke mannen som slettet den liker lavkarbo.
Jeg skjønner ikke helt problemet, hans begrunnelse var jo at maten var for spesiell eller noe slikt, men hvis en legger ut noe om f.eks raw food så er jo det også spesiellt for mange, men er dte god nok grunn til å fjerne informasjonen om det? Det er jo reell informasjon, selv om noen synes det er for spesielt o.l
Jeg klarte opprette den, men kan ikke vise til linker
Kopiert fra linken over:
Lavkarbo!!! En pc har fabrikkmodus... Lavkarbo lar kroppen komme i fabrikkmodus
Er det du som har skrevet dette? Hva betyr det?
Er det du som har skrevet dette? Hva betyr det?
Ja... Det betyr at kroppen er i den stand den er skapt til..
Men alt er jo på svensk...for sånne som meg så er ikke det noe særlig...jeg er elendig i svensk:o
arnakristin
27-10-10, 23:08
Hei,
Søkte på ”Low-carbohydrate diet” og den finnes i engelsk (http://en.wikipedia.org/wiki/Low-carbohydrate_diet) versjon i tillegg til russisk (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8A%D0%B3%D 0%BB%D0%B5%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%82%D0% BD%D0%B0_%D0%B4%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B0), tysk (http://de.wikipedia.org/wiki/Low-Carb), nederlandsk (http://nl.wikipedia.org/wiki/Koolhydraatarm_dieet), polsk (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta_niskow%C4%99glowodanowa), finsk (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta_niskow%C4%99glowodanowa) og svensk (http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%A5gkolhydratdiet) så det burde være mulig å lage en akseptabel artikkel på norsk. Dersom de fortsatt sletter lavkarbo fra wikipedia så må det jo være en klagemulighet.
arnakristin
28-10-10, 00:20
Hei,
Ett lite forsøk på oversettelse av den Svenske LCHF artikkelen… om noen føler kallet for å forbedre den og gjøre ett nytt forsøk på å få den på wikipedia.
Lavkarbo kosthold
Lavkarbo kosthold innebærer at andelen karbohydrater i kosten reduseres til fordel for økt inntak av proteiner og/eller fett. Lavkarbo kosthold andvendes for vektnedgang eller vektstabilisering.
I Norge anser man lavkarbo som et kosthold der inntaket av karbohydrater er redusert til et inntak tilnærmet null til 150 g pr dag. Der hvor inntaket er så lavt at ketose oppstår så snakker man om ketogene dietter, som er en an mange retninger innen lavkarbo.
Foruten vektkontroll så har lavkarbo kosthold også i medisinsk sammenheng med behandling av pasienter med epelepsi og diabetes, til tross for at anvendelsen er omdiskutert.
Lavkarbokostholdenes sammensetning
De ulike kostholdsretningene innen lavkarbo har ulike tilnærminger til kostholdet men de har mange felles trekk. Noen av kostholdretningene innledes med en periode med ekstra lavt karbohydrat inntak. Et eksempel er Atkins dietten der denne perioden varer i 2 uker og man skal ikke innta mer enn 20 g karbohydrater pr dag. Deretter skal man gradvis øke karbohydrat inntaket. Hvor mange karbohydrater man til slutt spiser varierer, men det kan dreie seg og 50-120 g karbohydrater pr dag. Istedenfor karbohydrater spiser man matvarer som innholder proteiner og/eller fett.
En ting som skiller de ulike kostholdsretningene fra hverandre er hva slags mat som blir anbefalt istedenfor for høykarbo matvarene/ingrediensene. Atkins anbefaler en blanding av proteiner og mettet, enumettet og flerumettet fett, der 25-30% av energiinnholdet kommer fra protein og ca 20% av energiinnholdet kommer fra mettet fett. Montignackdietten spesifiserer ikke eksakt hvor stor del av næringsinntaket som skal komme fra karbohydrater, fett og proteiner men legger vekt på at man skal spise en lav andel karbohydrater og at de skal ha en lav GI og ser også at man ikke inntar mettet fett.
LCHF er, som lavkarbo, et samlebegrep på ulike varianter av karbo reduserte kosthold og det begrepet som oftes brukes i Sverige. Frontfigurer for LCHF kostholdet i Sverige er Annika Dalqvist og Andreas Eenfeldt som anbefaler at man skal unngå fra, eller spise minst mulig av, karbohydratrile matvarer/ingredienser som poteter, ris med mer men de oppgir ikke eksakte nivåer for hvor mye karbohydrater man bør spise. Talsmenn for LCHF anbefaler at man skal erstatte den reduserte karbohydrat delen med energi fra fett og ikke fra protein i tillegg ikke behøver å begrense inntaket av mettet fett.
http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%A5gkolhydratdiet (http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%A5gkolhydratdiet)
Husk fotnoter…
Eksterne linker:
LCHF Norge http://www.lchfnorge.no/ (http://www.lchfnorge.no/)
LCHF på 3 minutter http://www.lchfnorge.no/lavkarbo3minutter.pdf (http://www.lchfnorge.no/lavkarbo3minutter.pdf)
Foreningen Kostreform ved overvekt og sukkersykdommer http://kostreform.no/ (http://kostreform.no/)
Keolyse www.ketolyse.no (http://www.ketolyse.no/)
Dr. Fedon Lindbergs kost i balanse http://www.fedon.no/ (http://www.fedon.no/)
Lavkarbo.no www.lavkarbo.no (http://www.lavkarbo.no/)
Søkte på lavkarbo på wiki. Fikk opp "mente du lavkaste".. Så teit Wikipedia er da!
Wikipedia ER folkeleksikon.. IKKE fakta.. Så hvem som helst kan legge inn det de vil.. :o
*host, kremt* Noen har tydeligvis misforstått litt.:rolleyes: Wikipedia har blitt sammenlignet med Encyclopedia Britannica (papirformat) og gjevnt over er det mer informasjon, sitater og kildehenvisninger og færre feil på wikipedia enn i verdens høyest aktede papirleksikon.
Skal man skrive en side som får bli på wikipedia er det uhyre nøye at man skriver på en faglig, objektiv måte og kan vise til kilder for bortimot alt man skriver. "Barnehageforklaringene" vi ofte bruker her inne med "fabrikkmodus" og lignende har ingenting i et leksikon å gjøre. ;)
Prøver en gang til jeg.. :p Fikk beskjed om at han slettet meg fordi det for fokusert på enkelte matsorter??
De er sikkert interessert i en saklig, ren faktapreget artikkel, uten slagord som "Lavkarbo er best, lavkarbo er toppen! Lavkarbo er fin og varmer hele kroppen."
De er sikkert interessert i en saklig, ren faktapreget artikkel, uten slagord som "Lavkarbo er best, lavkarbo er toppen! Lavkarbo er fin og varmer hele kroppen."
:lol: Vet da det! Men det var jo menigen at DERE glupe hoder skulle legge inn noe! :ja:
:lol: Men det var jo menigen at DERE glupe hoder skulle legge inn noe! :ja:
Count me out:p Må vel være noen som har alle kunnskapene og som klarer å forholde seg nøytral til situasjonen her?
Count me out:p Må vel være noen som har alle kunnskapene og som klarer å forholde seg nøytral til situasjonen her?
Samme her, dessuten tror jeg man må sitte inne med veldig god kunnskap og kunnskap som kan bekreftes for at wiki-tekst skal være ok. Selv om jeg kan mye så kan jeg ikke så mye at jeg bør skrive der:p Men det er vel noen her inne som er såpass flinke innenfor emnet som kan hjelpe?
Samme her, dessuten tror jeg man må sitte inne med veldig god kunnskap og kunnskap som kan bekreftes for at wiki-tekst skal være ok. Selv om jeg kan mye så kan jeg ikke så mye at jeg bør skrive der:p Men det er vel noen her inne som er såpass flinke innenfor emnet som kan hjelpe?
Det er visstnok blitt bekreftet en tekst der nå.. :lol:
Det er visstnok blitt bekreftet en tekst der nå.. :lol:
*inn å lese*
arnakristin
29-10-10, 12:06
Hei,
jeg finner ikke noe tekst jeg :confused:
Hei,
jeg finner ikke noe tekst jeg :confused:
http://no.wikipedia.org/wiki/Lavkarbo
Hmm, jeg får frem dette:
Lavkarbo
Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon (http://forum.lavkarbo.no/#mw-head), søk (http://forum.lavkarbo.no/#p-search)
Lavkarbo kosthold
Lavkarbo kosthold innebærer at andelen karbohydrater i kosten reduseres til fordel for økt inntak av proteiner og/eller fett. Lavkarbo kosthold andvendes for vektnedgang eller vektstabilisering. I Norge anser man lavkarbo som et kosthold der inntaket av karbohydrater er redusert til et inntak tilnærmet null til 150 g pr dag. Der hvor inntaket er så lavt at ketose oppstår så snakker man om ketogene dietter, som er en an mange retninger innen lavkarbo. Foruten vektkontroll så har lavkarbo kosthold også i medisinsk sammenheng med behandling av pasienter med epelepsi og diabetes, til tross for at anvendelsen er omdiskutert.
Lavkarbokostholdenes sammensetning
De ulike kostholdsretningene innen lavkarbo har ulike tilnærminger til kostholdet men de har mange felles trekk. Noen av kostholdretningene innledes med en periode med ekstra lavt karbohydrat inntak. Et eksempel er Atkins dietten der denne perioden varer i 2 uker og man skal ikke innta mer enn 20 g karbohydrater pr dag. Deretter skal man gradvis øke karbohydrat inntaket. Hvor mange karbohydrater man til slutt spiser varierer, men det kan dreie seg og 50-120 g karbohydrater pr dag. Istedenfor karbohydrater spiser man matvarer som innholder proteiner og/eller fett. En ting som skiller de ulike kostholdsretningene fra hverandre er hva slags mat som blir anbefalt istedenfor for høykarbo matvarene/ingrediensene. Atkins anbefaler en blanding av proteiner og mettet, enumettet og flerumettet fett, der 25-30% av energiinnholdet kommer fra protein og ca 20% av energiinnholdet kommer fra mettet fett. Montignackdietten spesifiserer ikke eksakt hvor stor del av næringsinntaket som skal komme fra karbohydrater, fett og proteiner men legger vekt på at man skal spise en lav andel karbohydrater og at de skal ha en lav GI og ser også at man ikke inntar mettet fett. LCHF er, som lavkarbo, et samlebegrep på ulike varianter av karbo reduserte kosthold og det begrepet som oftes brukes i Sverige. Frontfigurer for LCHF kostholdet i Sverige er Annika Dalqvist og Andreas Eenfeldt som anbefaler at man skal unngå fra, eller spise minst mulig av, karbohydratrile matvarer/ingredienser som poteter, ris med mer men de oppgir ikke eksakte nivåer for hvor mye karbohydrater man bør spise. Talsmenn for LCHF anbefaler at man skal erstatte den reduserte karbohydrat delen med energi fra fett og ikke fra protein i tillegg ikke behøver å begrense inntaket av mettet fett.
Eksterne linker:
http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%A5gkolhydratdiet (http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%A5gkolhydratdiet)
LCHF Norge http://www.lchfnorge.no/ (http://www.lchfnorge.no/)
LCHF på 3 minutter http://www.lchfnorge.no/lavkarbo3minutter.pdf (http://www.lchfnorge.no/lavkarbo3minutter.pdf)
Foreningen Kostreform ved overvekt og sukkersykdommer http://kostreform.no/ (http://kostreform.no/)
Ketolyse http://www.ketolyse.no (http://www.ketolyse.no)
Dr. Fedon Lindbergs kost i balanse http://www.fedon.no/ (http://www.fedon.no/)
Lavkarbo.no http://www.lavkarbo.no (http://www.lavkarbo.no)
Men skit au! Det hefter ikke!!! :p
arnakristin
29-10-10, 14:12
Hei,
Har lest det nå, men det eneste som dukker opp når jeg søker på lavkarbo på wikipedia via startsiden.no er "low-carbon diet" :D
Hei,
Har lest det nå, men det eneste som dukker opp når jeg søker på lavkarbo på wikipedia via startsiden.no er "low-carbon diet" :D
Rart. Jeg får nemlig opp det som Kanutten skrev, når jeg søker på lavkarbo..
Hei,
Har lest det nå, men det eneste som dukker opp når jeg søker på lavkarbo på wikipedia via startsiden.no er "low-carbon diet" :D
Gå rett til kilden. ;) Startsiden.no indekserer sannsynligvis wikipedia da i stedet for å søke direkte.
DA er det bare for dere og utdype videre!!! :ja:
Hva med å ta utgangspunkt i den engelske artikkelen som er veldig bra?
http://en.wikipedia.org/wiki/Low-carbohydrate_diet
Hva med å ta utgangspunkt i den engelske artikkelen som er veldig bra?
http://en.wikipedia.org/wiki/Low-carbohydrate_diet
Åh, holy crap. Der var det folk som hadde stått på, ja! 122 referanser!
vBulletin® v3.7.2, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.