View Full Version : "Forkledd lavkarbo"?


Gracella
20-05-12, 15:53
Sakset fra I Form sine sider:

Uten mat og drikke duger planen ikke
Kostholdet utgjør 80 prosent av et vekttap, og Michelle veiledet kvinnene til hvordan de skulle legge om matvanene.
Enkle retningslinjer:


Ingen stivelsesrike karbohydrater i form av bl.a. brød, knekkebrød, kaker, poteter, pasta, ris, havregryn
Ikke sukker overhodet. Verken forkledd som jus/leskedrikk, tørket frukt eller annet "sunt" søtt.

Til gjengjeld skal deltakerne spise masse proteiner i form av kjøtt og meieriprodukter og sørge for å få fettstoff i måltidene.

Dette er da lavkarbo så det holder, allikevel er det ikke noe i artikkelserien som refererer til lavkarbo/Atkins/Fedon/Ketolyse/Hexberg osv.
Tro om det er så mange myter og vrangforestillinger omkring lavkarbo som er årsaken??

Resten av artikkelen finner dere her:
http://iform.nu/trening/styrketrening/flat-mage/bli-kvitt-bilringen-tren-og-spis-etter-en-plan

nellie
20-05-12, 17:53
Det er vel ganske mange helsebevisste som spiser karboredusert uten å føle for å sette noe navn på det..

Jeg flyr ikke rundt og gnåler til alle om at jeg spiser LAVKARBO liksom.. Kutter ut brød, pasta, ris osv. Synes det ufarliggjør det litt.:)

Bik
20-05-12, 21:59
Ordet lavkarbo er blitt så negativt ladet fra media, så jeg skjønner godt at man vegrer seg for å nevne det.

taraquin
26-05-12, 13:14
Det er vell de ekstreme ala de som drikker fløte, kaser eggehvita, unngår rød paprika etc som gir lavkarbo et dårlig rykte. Mainstreamern som inkluderer mange her inne spiser kanskje 20\20\60 hvorav masse grønnsaker. De kommer sjelden til ordet.

Jeg var egentlig ikke bevisst på at jeg spiser moderat lavkarbo før jeg la inn næringsinntaket mitt på diett.no og så jeg spiser 20-25 P\20-40 K\40-60 F hver dag.

Malice
26-05-12, 14:52
Tja, tror iform har lavkarboangst jeg....tok et par sånne tester/quiz dem har, som tidsfordriv, og kryssa jo av på at jeg ikke spiste brød, frukt, poteter ect... og fikk som "resultat" at jeg spiste veldig usunt og lite variert.
Aner ikke helt hvilken filosofi bladet har sånn ellers, men ble ikke imponert over kostholds"rådene" i disse testene hvertfall.
Men kjempeflott om de smyger seg ut av skapet og anbefaler lavkarbo, selv om de ikke tør sette navn på det ennå :)

Cherry
27-05-12, 13:20
Skjønner ikke hvorfor man skal dele maten sin i lavkarbo eller høykarbo egentlig? Fokus på matkvalitet og rene matkilder bør være første prioritet uansett om det heter ketolyse eller Grete Roede.