View Full Version : Eurodiet 2015-tråden


TSG
23-01-15, 10:13
Da er tråden offisielt startet. Lykke til folkens.

milena
23-01-15, 12:02
Det gledes!

Her går det utrolig sakte... 1,5kg første uken selv om jeg gjorde alt "riktig". Så jeg har begynt på Metformin igjen selv om blodprøven ikke viste insulinresistens. Prøvde å få kontakt med behandler, men fikk ikke svar. Sjekket opp og så at jeg hadde 2 resepter igjen fra tidligere så da prøver jeg meg igjen for å se om det hjelper litt på.

Våknet i morges med dundrende hodepine. Kom fram til at det måtte være veskebalansen som er litt off så nå har jeg drukket buljongsuppe i hele dag. Veldig svak så jeg håper på at det ikke ødelegger for eurodiet.

Cyan
23-01-15, 12:30
Milena: Hadde ikke du holdt på med lavkarbo i forkant av Eurodiet? I så fall kan det jo hende at du allerede hadde kvittet deg med en del vann i forkant. Det første vekttapet man har på ED er jo i all hovedsak vann.

Jeg er litt til og fra her om dagen. Jeg går vel strengt tatt ikke på ED lengre, i hvert fall ikke sånn at jeg følger noen faser. Det blir for lite energi for min del. Men jeg bruker ED produktene som mellommåltider og før trening, pluss at jeg spiser en og annen ED middag og frokost innimellom. Følges fortsatt opp på Fedonklinikken.

milena
23-01-15, 12:51
Jo, Cyan, har holdt på med Lavkarbo en del før dette, men den siste perioden før jeg begynte med ED var jeg ikke i gamet. Så det bør nok være en del vann å ta av :-)

TSG
23-01-15, 20:05
Jeg har prosjekt "rens kjøleskapet og hyller for alt som frister" hjemme. Har fått ungene med på å holde seg godterifrie noen måneder, slik at det ikke skal ligge sjokkis og andre fristelser i huset hvis jeg skulle få et svakt øyeblikk.

Siden jeg ikke begynner før søndag, så skal jeg spise alt det jeg synes er supergodt ikveld og imorgen og så er det stopp med stor S T O P og P. Når jeg først skal slanke meg, så leker jeg ikke slankekur, men går all in.

milena
23-01-15, 21:24
Haha, nå har jeg brødet til steking. Syns ikke det heva seg noe på den timen det skulle ligge. Først etterpå så jeg at jeg skulle ha brukt varmt vann. Ja ja, får se om det blir spisendes...

Kanutten
23-01-15, 21:48
Jeg fikk pepper da jeg startet en slik tråd. Det finnes regler for den og den "bør" opprettes av en moderator som kan vifte med rødpenna underveis....Håper du lykkes!!

Cyan
23-01-15, 21:59
Jeg fikk pepper da jeg startet en slik tråd. Det finnes regler for den og den "bør" opprettes av en moderator som kan vifte med rødpenna underveis....Håper du lykkes!! Dette er en Eurodiet-tråd, og har ingenting med de andre 2000-trådene med sine regler å gjøre. Men for å unngå misforståelse endret jeg overskriften så det kommer klarere frem.

TSG
24-01-15, 22:18
Har bakt brødrene som er tillatt i fase 1 og er klar til oppstart imorgen.
Har gjort meg følgende tanker så langt:
Hvorfor kalles de brød når de er mindre enn et vanlig rundstykke? (Og ja, jeg hadde gjæren i). :D
Hva har man på rundstykket? En hel måned med enten agurk eller det lovlige bringebærsyltetøyet høres litt kjedsommelig ut. Er pesto lov F.eks? Var i London sist helg, og siden jeg skulle slanke meg droppet jeg kjøp av nye klær nå. Istedet gikk jeg til innkjøp av alskens middelhavsmat (dvs pesto i ulike farger og varianter) siden Eurodietten visstnok skulle være inspirert av kostholdet ved Middelhavet.

milena
24-01-15, 23:04
Jeg bruker pesto og så har jeg sneket til meg bittelitt smøreost. Jeg bruker ikke alltid melk til å blande ut måltidene i så da tenkte jeg at det ikke kunne skade så voldsomt med litt ost. Men, begynner å tvile litt siden vekta ikke beveger seg...

gssn
25-01-15, 00:15
Jeg har tenkt litt på pålegg selv. Har ikke kjøpt noen av brødproduktene enda, men i neste bestilling blir det med. Kan man ikke lage noe slags pålegg av stavmiksa grønnsaker? Ellers tror jeg jeg har lest at pesto er lov.

Jeg er ferdig med første uke nå. Merker ikkenoe sult etter tre timer så noen ganger har jeg glemt tida og ikke spist så ofte som jeg skulle. I kveld har jeg for eksempel ikke spist sida sjutida, wups. Men merker det nå. Har mista litt matlyst også, eller kanskje det er mer at jeg er matlei. Får prøve å finne noen nye ideer til tilberedelse av grønnsaker i morgen. 22 dager igjen på fase 1...

Aner ikke om jeg har gått noe ned, har ikke vekt hjemme.

TSG
25-01-15, 09:28
Kom til å tenke på melkeprodukter etter det du skrev Milena. Dersom det i oppskriften står et merke av en flaske med ku-fjes og 0 %, er det da skummet melk man skal blande oppi?


Nå har jeg forresten debutert som ED-spiser. Rundstykket som man baker selv, var helt ok. Ergo blir det rundstykker på alle frokoster fremover.

Cyan
25-01-15, 09:29
Pesto og tomatskiver er godt på rundstykkene. Ellers har jeg brukt litt leverpostei og lasset på med paprika og agurk.

milena
25-01-15, 10:50
Kom til å tenke på melkeprodukter etter det du skrev Milena. Dersom det i oppskriften står et merke av en flaske med ku-fjes og 0 %, er det da skummet melk man skal blande oppi?


Nå har jeg forresten debutert som ED-spiser. Rundstykket som man baker selv, var helt ok. Ergo blir det rundstykker på alle frokoster fremover.

Ja, da skal det være melk. Og ja, syns selv rundstykkene ("brødet") var godt! Må bestille mer i neste omgang :p

Carisma
25-01-15, 21:41
Melk eller helst lactolight.

TSG
26-01-15, 11:09
Omelettene er skikkelig kleine synes jeg. Lurer på om det istedet er lov med to brødmåltider per dag? Det er jo også mer i tråd med slik måltidsrutinene mine er sånn vanligvis.

Verken soppomeletten eller baconomeletten falt i smak, og jeg får ikke i meg hele. Men, tilbehøret i form av asparges, tomater og sopp går derimot ned på høykant, så jeg er ikke sulten.

milena
26-01-15, 12:04
Ja, jeg gjorde den feilen at jeg bestilte voldsomt med omeletter... men så spiser jeg de ikke... Får se hva jeg gjør. Dikter nok opp noe med dem. Prøve meg på omlettmuffins i ovnen kanskje?

Carisma
26-01-15, 13:41
Man kan spise det samme hele dagen om man vil fikk jeg beskjed om, unntatt barene. Veilederen min hadde hatt ei som gikk ned 30kg bare på sjokoladekjenkser til alle måltider, men hun ville ikke anbefale det. :). Men to brødmåltider går helt fint.

TSG
26-01-15, 14:20
Fikk nettopp samme svar fra ernæringsveilederen hos Forusakutten. To stk brødmåltider var helt ok, men jeg burde lasse på med grøntfor i tillegg. Det fikser jeg. Da mekker jeg bare en salat og har et brød til til lunsjen.
Priser meg lykkelig over at omelettene kan pælmes :)

I tillegg kunne jeg ha på smøreost, eller rent skinkepålegg. Tror imidlertid jeg styrer klar av det, for jeg vil gjøre diettprosessen mest mulig etter boka.

Sjokokjeks til alle måltider :eek:

Man kan spise det samme hele dagen om man vil fikk jeg beskjed om, unntatt barene. Veilederen min hadde hatt ei som gikk ned 30kg bare på sjokoladekjenkser til alle måltider, men hun ville ikke anbefale det. :). Men to brødmåltider går helt fint.

Carisma
26-01-15, 18:06
De ferdigkjøpte rundstykkene er supergode med hvitløksmør på :sikle:

milena
27-01-15, 19:37
Da har vekten endelig løsnet!!! Vet ikke om jeg skal tro at dette har noe med metforminen å gjøre eller ei, men jeg fortsetter å ta den.

Og så datt jeg oppi en pakke med skinke i dag. Trøster meg med at det var ren skinke og dermed bare proteiner og noe fett.

TrillTrall
28-01-15, 17:08
Og så datt jeg oppi en pakke med skinke i dag. Trøster meg med at det var ren skinke og dermed bare proteiner og noe fett.
Njah. Ca. 18% proteiner og 3,5% fett (kokt skinke). Resten er e-stoffer. Nesten da. Man lavkarbomessig helt innafor. :)

Carisma
28-01-15, 18:11
Da er produkter bestilt...

gssn
28-01-15, 18:37
I dag har jeg sinnsykt lyst på nystekt kanelbolle sdgafgsgfgdsf. Men har drukket Fanta Zero og spist sukkerfri IFA istedenfor. Ikke adekvate erstattere. Hva gjør dere når dere har skikkelig lyst på noe som ikke er lov?

Carisma
28-01-15, 18:51
Spiser grønnsaker!

TSG
28-01-15, 21:10
Hvor mye penger bruker dere sånn cirka på mat? Jeg ble forespeilet at dagsprisen for kosterstatterne var 125 per dag, men jeg er overhodet ikke i nærheten av dette.
La nettopp inn ny bestilling av mat for ti dager og det blir på cirka 300 kroner dagen inkludert "grøntfor". Deretter kommer alle vitamin og mineralpillene man skal ha, så jeg er garantert oppe i 350 kroner per dag i mat.

On the bright side, så funker det jo. Jeg aner ikke om jeg er i ketose for jeg lukter ihvertfall ikke noe vondt av munnen eller har de andre kjennetegnene. rent bortsett fra at jeg ikke er sulten noen gang da. Har sneket meg ned på vekta på jobb og har mistet noen kilo allerede.

milena
28-01-15, 21:10
Da er det off til Berlin i 5 dager. Blir spennende å se hvordan det skal gå så tidlig i dietten, men jeg er veldig optimistisk. Jeg er jo på vannvogna uansett så det er i alle fall enkelt.

TSG
29-01-15, 16:49
Kos deg milena. Du får kose deg på alle andre måter enn med mat.

Jeg fikk mail fra Forusakutten idag som lurte på hvordan det gikk. Og jeg kan svare at egentlig, så går det kjempebra.

Her er det jeg pleier å spise hver dag og alle produktene merket anførselstegn er Eurodiettprodukter.

Frokost: "rundstykke" med enten agurg eller "bringebærsyltetøy" samt masse vann.

Lunsj: "rundstykke" og enten salat av rå grønnsaker eller wokkede grønnsaker. En typisk salat av wokkede grønnsaker består av aspargestopper, litt forskjelige typer sopp, noen stekte cherrytomater og noen broccolibuketter.

Klokka 15: "Pralinebar" (dagens høydepunkt)

Klokka 18: "Grønnsakssuppe". Jeg wokker grønnsaker, rister en tykk versjon av suppa, varmer opp og hiver på masse koriander. Både smaker godt og ser godt ut.

eller

"Pasta" med min nye spesialtomatsaus. Jeg var usikker på om hermetiske hakkede tomater var innafor, så derfor hakker jeg selv. Først steker jeg litt rødløk og hvitløk i 1 ss olje. Deretter hiver jeg oppi tomatene, og lar det koke inn til det blri ganske tørt. Så hiver jeg oppi oregano, koriander og grønn paprika. Deretter hiver jeg oppi litt vann og lar det koke. Så stavmikser jeg det til en saus. Vil jeg ha mer å bite i, så wokker jeg noen grønnsaker som sopp eller aspargestopper i tillegg.

Klokka 21: sjokoshaken med 200 ml skummet melk.

Ingen ketosetegn (tenker da på bivirkningene), men det funker. Snek meg innom helsesøsters kontor, og jeg er ned fire kilo siden søndag. Sikkert bare vann, men ned noen kilo er ned noen kilo :)

Klokka

Carisma
01-02-15, 11:09
Da var jeg i gang igjen. Håper det fungerer selv om det er runde to. Gikk ned 11kg på ni mnd i fjor, og burde tt ned mange ganger det. :o

gssn
01-02-15, 18:27
Halvveis i fase 1! Har endelig fått bestilt brød og mer kjeks og enkle måltider, da blir det enda lettere å holde på med dette.

Jeg heier på alle sammen!

Carisma
01-02-15, 22:04
Har spist pannekaker, sjokoladekjeks, kyllingsuppe og en bar. Litt mye søte måltider og litt lite grønnsaker (bare til middagen), men kan vel ikke vente alt første dagen... :o Burde spist et måltid til, men spørs om jeg orker i dag. Ble for sent å bake rundstykker så det blir morgendagens prosjekt.

Carisma
02-02-15, 17:46
Tok mot til meg og bestilte disse "kjøttpuckene" med tomat og basilikum. Den kan jo minne om burger om man legger godviljen til. Og den funket veldig bra most i småbiter i godt krydret tomatsuppe :ja:
Skal nok prøve den i tacosalat senere i uka.

gssn
02-02-15, 18:00
Oj, kan vi ikke dele oppskrifter? Tacosalat har jeg aldri tenkt på og hjemmelaga tomatsuppe har jeg aldri laga.

Istad lagde jeg blomkålsuppe, mmmmm. Men jeg juksa og putta litt creme fraiche i. Og løk, vann, skumma melk, salt og pepper. Putta ingen Eurodiet-produkter i, men har spist to barer i dag pga. for lite tid til noe annet.

Carisma
02-02-15, 18:41
Jeg bruker et par ss av den magre greske youghurten fra Synnøve finden innimellom, i stedet for lactolight eller skummet melk. Tenkte å ha det til tacoen. Får det godkjent av fedondama siden jeg fikk hetta av hvor søte produktene var. :)
Aprikosdesserten bruker jeg det også oppi, og litt gelatin. Da blir det youghurt-pudding. :D

TSG
02-02-15, 22:06
Dere er jammen meg mer avanserte enn meg. Hva heter de der kjøttpuckene når man skal kikke etter dem i bestillingslista f.eks?

Jeg er den største slaven tror jeg etter å bare spise det som stod oppgitt på infoarket. Eneste lille utskeielse var litt pesto for å få litt smak til salaten.

Kanskje det er fordi jeg er så kjedelig, at jeg nå etter åttte dager fikk det jeg vil kalle min første "motstandsdag"? Har klart å holde meg på matta, men har vært sulten i hele dag og har drømt om sjokkis, sure ting fra Candy King osv.

Hva gjør dere slike dager for å ikke gi etter? Kan man feks spise tyggis? jeg savner frukt og syrlige ting, så tenkte at hvis det fantes en tyggis som smakte slik, så kunne jeg tygge det når det knep som verst?

TSG
02-02-15, 22:06
Ned fem kilo på åtte dager forresten. Da gjenstår det bare 25 (*hikst*):eek:

Carisma
02-02-15, 23:29
Jeg skal ned MYE mer... Kanskje jeg burde følge det litt mer slavisk jeg også. :o hadde gått opp to kg på første døgnet :rolleyes:

De heter grønnsakspai med tomat og basilikum, http://www.eurodiet.no/Varmretter/Middagsretter/grønnsaks-pai-med-tomat-og-basilikum/

Carisma
02-02-15, 23:41
Sjokoladekjeks, kyllingsuppe, hasselnøttbar, grønnsakspai og rundstykke i dag. Og endel grønnsaker. Men jeg var fryktelig sulten hele dagen og inmari slapp :confused: syns ikke huske jeg var sulten i det hele tatt jeg sist?..

milena
03-02-15, 09:45
Kommet hjem fra ferie. Gikk kjempefint i forhold til at alt jeg spiste var innafor - kanskje litt mye balsamiko eddik noen dager - men salat var det eneste jeg fikk meg av grønnsaker i tillegg til noe blomkål. Mye kjeks ute og gikk...

Til sammen på 4 uker ned 3,6kg. Så, skal egentlig ikke klage men hadde håpet det skulle gå fortere.

TSG
03-02-15, 20:59
Jeg skal ned MYE mer... Kanskje jeg burde følge det litt mer slavisk jeg også. :o hadde gått opp to kg på første døgnet :rolleyes:

De heter grønnsakspai med tomat og basilikum, http://www.eurodiet.no/Varmretter/Middagsretter/grønnsaks-pai-med-tomat-og-basilikum/

Takk for tipset. De skal jeg prøve neste gang jeg bestiller.

TSG
03-02-15, 21:05
Sulten og søtsuget fra i går gav seg heldigvis.
Idag ble det brød til frokost og lunsj, en salat da jeg kom hjem og ikveld har jeg wokket grønnsaker og hatt grønnsakssuppen over.

Jeg merker imidlertid at hele rutinene mine må endres, og at jeg har med meg mange uvaner. Ikveld kommer mannen hjem fra utenlandstur og vanlig tradisjon hjemme da, er at vi setter oss ned og snakker over et glass vin.
Not anymore.

Til helgen skal lede en konferanse. Det innebærer felles middager og lunsjer. Sånne evenementer gruer jeg meg til. Har alliert meg med folk jeg kjenner som vet jeg er på Eurodiettkjøret, slik at jeg sitte med dem under måltidene ihvertfall.

Carisma
03-02-15, 21:25
Akkurat samme som meg, brød til frokost og lunsj :) Merker at det brødet metter, har ikke vært sulten i det hele tatt i dag. Skal se om jeg lager brownien nå til kvelds, men tviler på jeg får i meg en hel.

Skal møte venninner på fredag, men har foreslått tapas så jeg kan bestille grønnsaksretter, også tar jeg med et eget rundstykke i stedet for brødet. Da blir det verre med barnedåpen vi skal i på søndag :eek:

Carisma
03-02-15, 22:04
Da ble det følgende i dag, rundstykke, rundstykke med tynt lag magerost og masse agurk (guriland så godt! Agurk var favorittpålegget mitt som barn, og nå husker jeg hvorfor :D), litt salat, en bar, kyllingsuppe og brownie med en halv ss mager youghurt med vaniljeessens.
Lite vann og lite grønnsaker...

TSG
04-02-15, 17:11
Noen som har erfart at dere går opp i vekt selv om dere slavisk følger dietten? Veide meg idag med samme klær og tom mage som tidligere, og vips var det to kilo opp. Hvordan kan det gå an når jeg alltid spiser det samme og heller ikke har mensen og mer vann i kroppen?

Innser jo nå at det er teit av meg og veie meg så ofte, så nå skal jeg forsøke å la være og snike meg ned på helsesøsters kontor for å sniklåne vekta hennes. :(

Carisma
04-02-15, 23:07
I dag gikk det ikke så bra... Og jeg tror lunsjen er årsaken. Hadde med pastaen og kjøpte salat på jobben, men jeg klarer ikke hele porsjonen med pasta. Og da blir jeg sulten igjen fort.
Uansett; rundstykke, pasta med salat, hasselnøttbar, "potetstuing" med sellererirot i lapskauskraft... Og to SMÅ stekte egg til kvelds :o. Taklet bare ikke tanken på ED konsistens.

Carisma
05-02-15, 12:00
Jeg ser jo litt poenget med å ikke veie seg daglig når jeg ser på totalen... :o noen hundre gram daglig er litt sånn "Njæ...." Men plutselig var det 2,5kg siden søndag!
(Torsdag er min offisielle veiedag. )

Carisma
10-02-15, 08:39
Jeg gikk på en skikkelig smell i helga. :mad: Var ute med veninner fredag, men det gikk ganske greit. Tre ED måltider først på dagen, og lk-måltid (tapas) på kvelden. Lørdag gikk det fint frem til ettermiddagen da vi besøkte min bestemor for å feire morsdag...Og søndag spiste jeg lk-vennlig mat (ingen ED måltider), men kake. :realmad: Hvorfor er jeg så lett å vippe av pinnen?!? Jeg hadde jo med meg kjeks og greier for å ikke falle for kakene! Men, det har nok litt med at min mor alltid har sagt at det er så mye styr med meg, og at jeg alltid skal være så unormal... så det sitter langt inne å ikke gjøre som alle andre når jeg er rundt familien. :flau:
uansett, jeg gikk opp 4,5 kg på dette!!!! Altså opp det dobbelte av hva jeg gikk ned i begynnelsen. Way to ruin myself liksom...

TrillTrall
10-02-15, 09:07
:realmad: Hvorfor er jeg så lett å vippe av pinnen?!? Jeg hadde jo med meg kjeks og greier for å ikke falle for kakene! Men, det har nok litt med at min mor alltid har sagt at det er så mye styr med meg, og at jeg alltid skal være så unormal... så det sitter langt inne å ikke gjøre som alle andre når jeg er rundt familien. :flau:
Be henne passe sine egne saker. :) De 4 kg er nok stort sett vann og renner fort av igjen. Satser vi på. :)

elien
10-02-15, 09:55
Heisann

Nå var yngste jenta og jeg på Forusklinikken i går og skal begynne på
Eurodiett til fredag :)
Bestilte litt forskjellige produkter i går og skal til lege på torsdag,
så vi rekner med vi er klare til fredag.
Vi starter begge på fase 2.

Jeg håper dette kan gi den støtten og oppfølging som vi trenger.
Den tid jeg var flink med kosten(lavkarbo) så hadde jeg en grei vekt,
men så ble vi innhentet av oppturer og nedturer (alså livet:rolleyes:)
og etter det så har jeg ikke klart å komme på rett vei igjen.

Satser på at dette går bedre

milena
10-02-15, 17:42
Da er jeg ferdig med fase 1. Ingen sprekker! Jippi! Men "bare" ned 4,9kg. Jeg tenker litt slik at med mamma sin operasjon, min influensa og femdagerstur til Berlin så hadde nok dette vært 5 kg opp så da er jeg egentlig 10 kg i minus (hihi). Og - av de 4,9 var 4,2kg fett. Så skal si meg fornøyd med dette.

TSG
10-02-15, 23:20
Jeg heier på deg elien. Velkommen hit i 2015 tråden.

Carisma: når jeg opplever spisepresset (feks under stor middag på hotell lørdag), så sier jeg inni meg hundre og førti ganger (pluss ti ganger til når desserten med brownies og is kom på bordet): NO PAIN, NO GAIN. Og så holder jeg ut med både å måtte forklare hvorfor jeg hadde med egenwokkede grønnsaker og egne rundstykker på hotelweekend.
Ellers så hadde jeg bare bedt mora din om å holde tåta!

Satser på at kiloene flyr av like fort som de kom på.

Jeg synes det er digg når buksene har blir for store. To av dressbuksene krever nå belte, men de er nesten litt sekkete i passformen, så jeg har tydeligvis skrumpet inn litt. Takk og lov. Synes det er begredelig kjedelig å være på Eurodietten. Uansett hvor mye jeg prøver å pimpe opp maten, så er jeg møkkalei grøntfor og kosterstattere. Men, jeg skal holde ut uansett.

Bestilte meg nye produkter idag, som jeg skal ha ned på vinterferien til Spania til uken. Tror jeg dropper å være med familien ut og spise den uka, siden det er siste uke med bare kosterstattere. Så kjedelig er jeg for tiden.

Carisma
10-02-15, 23:39
Carisma: når jeg opplever spisepresset (feks under stor middag på hotell lørdag), så sier jeg inni meg hundre og førti ganger (pluss ti ganger til når desserten med brownies og is kom på bordet): NO PAIN, NO GAIN. Og så holder jeg ut med både å måtte forklare hvorfor jeg hadde med egenwokkede grønnsaker og egne rundstykker på hotelweekend.
Ellers så hadde jeg bare bedt mora din om å holde tåta!
Det er jo ikke første gangen jeg har vært på ekstremopplegg, og jeg er fortsatt like tjukk, så de har vel egentlig ikke særlig tro på meg... Så jeg har liksom litt å bevise før jeg kan kreve :o Dessuten blir jeg deppa av å henge med henne, så jeg spiser for å straffe meg selv og minne meg på hvor mislykket jeg er.

milena
11-02-15, 08:37
Det er jo ikke første gangen jeg har vært på ekstremopplegg, og jeg er fortsatt like tjukk, så de har vel egentlig ikke særlig tro på meg... Så jeg har liksom litt å bevise før jeg kan kreve :o Dessuten blir jeg deppa av å henge med henne, så jeg spiser for å straffe meg selv og minne meg på hvor mislykket jeg er.

Men du krever jo ingenting. Du spiser bare ikke det de har...

Og TSG, jeg var med ut og spiste i Berlin og så fant jeg bare alltid en stor salat som jeg hadde. Da kan du kanskje være med ut litt?

Carisma
11-02-15, 09:54
Jeg hadde, i irritasjonen over utskeielsen, glemt at grunnen til at jeg valgte et par vanlige lavkarbo-måktider i helga også var at jeg var kjempekvalm, og ikke hadde lyst til å forbinde opplegget moed oppkast...:o Det skjedde med Cambridge og var hovedgrunnen til at jeg bare holdt tre mnd på det (gikk uansett bare ned første mnd). Men planen var jo å holde meg til egg osv. :rolleyes:Sambo og junior har vært hjemme to dager nå pga kvalme og feber, så det var nok ikke så dumt ift det hvertfall. Er uansett på track igjen, og 1 kg unna pre-helgvekta.
I går gikk fint, bortsett fra at det bare ble fire måltider. Aprikos-"pudding", rundstykke, hasselnøttbar og kyllingsuppe.

Carisma
11-02-15, 10:05
Woho! Klarte å få sjokoladedrikken drikkbar! Dobbel espresso, laktolight og sukkerfri hasselnøttsirup gjorde susen

TSG
11-02-15, 10:40
Woho! Klarte å få sjokoladedrikken drikkbar! Dobbel espresso, laktolight og sukkerfri hasselnøttsirup gjorde susen

Jeg synes sjokodrikken er god uten noen ting i jeg :blinke:

Jeg kan jo alltids ta en salat hvis jeg skal bli med familien ut og spise, men når jeg ser salater med masse digg og hvor halvparten ikke står på "fase 1" lista, så blir salaten litt stusselig. Og da er jeg redd for å la meg lede inn i fristelsen.

Det gode er at jeg synes råvarene i Spania smaker mye mer og mye bedre der enn hjemme i Norge, så jeg overlever helt sikkert!

milena
11-02-15, 10:50
Jeg synes sjokodrikken er god uten noen ting i jeg :blinke:

Jeg kan jo alltids ta en salat hvis jeg skal bli med familien ut og spise, men når jeg ser salater med masse digg og hvor halvparten ikke står på "fase 1" lista, så blir salaten litt stusselig. Og da er jeg redd for å la meg lede inn i fristelsen.

Det gode er at jeg synes råvarene i Spania smaker mye mer og mye bedre der enn hjemme i Norge, så jeg overlever helt sikkert!

Jepp, syns og sjokoladedrikken er helt kurant. Drikker den kald.

Jeg holder fingrene kryssa for deg i Spania - og ja grønnsakene har en helt annen smak! Går nok bra det.

Carisma
11-02-15, 10:59
Jeg synes sjokodrikken er god uten noen ting i jeg :blinke:

Den smaker alt for likt cambridge-kuren sin, ref kvalme-historein lenger opp :o Men ED sin er veldig mye søtere. Hvorfor må alle de søte produktene være så fryyyyyktelig søte!? Jeg må ha salt i pannekakene for å klare dem.

elien
11-02-15, 13:22
Jeg heier på deg elien. Velkommen hit i 2015 tråden.



Takk for det :)

Å jeg lurer på hva som er "lovlig" å bruke som dressing?
Jeg er ikke så gla i oljedressinger, er det noe jeg kunne laget av ekstra lett rømme?
Kjenner at det kan bli en utfordring å snu tankegangen om fettet nå :p

Denne kakaoen, hvilke produkt er det?

Mye nytt, blir nok noen spøsmål fra meg :D

milena
11-02-15, 13:27
Takk for det :)

Å jeg lurer på hva som er "lovlig" å bruke som dressing?
Jeg er ikke så gla i oljedressinger, er det noe jeg kunne laget av ekstra lett rømme?
Kjenner at det kan bli en utfordring å snu tankegangen om fettet nå :p

Denne kakaoen, hvilke produkt er det?

Mye nytt, blir nok noen spøsmål fra meg :D

Kakaoen er den som blir kalt hot cocoa drink. Jeg liker den kald.

Og siden litt pesto er lov kan jeg ikke se at litt rømme kan skade. Men jeg har også brukt smøreost som smakstilsetter så ikke bruk meg som en informasjonskilde :rolleyes:.

elien
11-02-15, 13:32
Kakaoen er den som blir kalt hot cocoa drink. Jeg liker den kald.

Og siden litt pesto er lov kan jeg ikke se at litt rømme kan skade. Men jeg har også brukt smøreost som smakstilsetter så ikke bruk meg som en informasjonskilde :rolleyes:.

Takk for svar, må nok bestille den neste gang:)

Er det noen enkle shaker som en kan som et raskt måltid ala Noka
jentunger hadde litt lyst på det

milena
11-02-15, 13:46
Takk for svar, må nok bestille den neste gang:)

Er det noen enkle shaker som en kan som et raskt måltid ala Noka
jentunger hadde litt lyst på det

Jeg bruker både den og den cappucino drikken shaket i kald melk. Kjemperaskt og praktisk. Skal stå ett par minutter etter blanding.

Carisma
11-02-15, 16:05
Man skal ikke ha melkeprodukter i fase 1 og 2. Men man bør bruke lactolightpulveret i stedet for melk fram til fase 3 vel.
(jeg har "grini" meg til å bruke litt Finden mager naturellyoughurt siden jeg får hetta av at alt er så søtt, men så går jeg nesten ikke ned. Antagelig pga det.)

Cyan
11-02-15, 16:26
Man skal ikke ha melkeprodukter i fase 1 og 2. Men man bør bruke lactolightpulveret i stedet for melk fram til fase 3 vel.
(jeg har "grini" meg til å bruke litt Finden mager naturellyoughurt siden jeg får hetta av at alt er så søtt, men så går jeg nesten ikke ned. Antagelig pga det.)
Man skal ikke ha mer melk enn det man får gjennom produktene, nei. Lactolight er et alternativ for de som ikke tåler melk.

Carisma
11-02-15, 16:58
I kursmateriellet vi fikk i fjor står det at melk er til nød hvis man ikke har lactolight. Evt kan man bare blande i vann. Siden noe av grunnen til å gå på bare erstatningsprodukter er å fjerne alle mulige ting man kan reagere på er det jo merkelig at de anbefaler melk som jo er kjent som en av verstingene?
Som sagt var de klare på det på kurset, at det også burde fjernes i så stor grad som mulig de første to fasene.

Jeg vet jo at det med lactolight også er for å tjene mer penger, men som sagt kunne man fint bruke bare vann.

Cyan
11-02-15, 17:24
Hun jeg går til anbefaler hverken det ene eller det andre, men sier at om man tåler melk og går ned med det er det ikke noe poeng i å bruke masse spenn på laktolight. Men skal unngå å bruke mer melkeprodukter utenom produktene, og begrense antall melkeprodukter per dag.

TrillTrall
11-02-15, 18:05
Hun jeg går til anbefaler hverken det ene eller det andre, men sier at om man tåler melk og går ned med det er det ikke noe poeng i å bruke masse spenn på laktolight. Men skal unngå å bruke mer melkeprodukter utenom produktene, og begrense antall melkeprodukter per dag.
Laktolight er laget av melkeproteiner da... Men funker jo sikkert om det er laktosen man ikke tåler.

andreas
11-02-15, 18:15
Henger meg på i år også. Skal ikke i noe spesifikk fase, men fått lov å bruke 1-4 produkter hver dag :)

elien
11-02-15, 18:51
Jeg er helt ny på dette men det står da helt klart en kan blande produkter med
skummet melk eller laktoleight. Så då bruker vi skummet melk.

Men rundstykkene, stekes de først eller bare spise de som de er?

Nå spør nok jeg mye, men forskjellen på den "frie" pastaen som blir solgt på
helsekost og den en kjøper er det smak eller at den en må bestille er
porsjonpakket?

Og på grønnsaklisten står det hvitkål under ubegrenset, hva er det slags type?
Trodde hodekål var hvitkål jeg :p

milena
11-02-15, 19:21
Jeg fikk også beskjed om skummet melk som noe helt ok. Lakto light ble ikke nevnt en gang. Derfor jeg tok meg friheten med litt smøreost.

elien
11-02-15, 19:27
Fant selv det jeg lurte på om hvitkål vs hodekål.
Det er det samme, men hvorfor står den då på begge listene :confused:

http://www.frukt.no/leksikon/gronnsaker/faktaark1/hodekal-hvitkal/

Carisma
11-02-15, 20:09
Fant selv det jeg lurte på om hvitkål vs hodekål.
Det er det samme, men hvorfor står den då på begge listene :confused:

http://www.frukt.no/leksikon/gronnsaker/faktaark1/hodekal-hvitkal/

Det er feil på lista i følge kurslederen jeg gikk hos. All kål er ok i ubegrenset.

Carisma
11-02-15, 20:24
En av tingene jeg slet mest med sist er tilbake etter såpass kort tid. Leddsmerter! Det er uvant siden de er fullstendig fraværende ellers når jeg lever lavkarbo, men om det fortsetter som det har gjort nå klarer jeg snart ikke bevege hverken hånda eller kneet på venstresida. :(. Flere som merker det?

TSG
11-02-15, 20:48
Niks leddsmerter her. Egentlig føler jeg meg i bedre form nå under Eurodietten enn det jeg gjør til vanlig. Ergo tenkte jeg meg ut på joggetur idag. Fant ut at det advares mot hard trening (og for meg er jogging hard trening) av en grunn. Halvveis i løypa var jeg helt kake. :D

Den gode nyheten er forøvrig at midt i jogginga, holdt joggebuksa på å dette av. Det betyr at jeg må ha skrumpet i livvidden.

Jeg har mekket meg en tomatsuppe idag. Litt løk og hvit løk som stekes i litt olje, hiv oppi to bokser knuste tomater (husker ikke navnet, men det er en italiensk type som de selger på Meny og som er helt uten klumper). Kokte det i en halvtime, heiv oppi litt oregano og noen ss skummet melk. Veldig godt og milevis bedre enn Toro.

Carisma
11-02-15, 21:11
Jeg lever jo Lchf til vanlig, og det er nok fraværet av fett som går rett på leddene. Men jeg er ikke så god til å ta omega3, må skjerpe det når jeg ikke får det fra noe annet sted.

Cyan
11-02-15, 21:37
Elien: Ferdigrundstykkene kan spises som de er, men smaker ti ganger bedre etter noen minutter i stekeovnen.

Carisma
11-02-15, 22:07
Eller skjært i skiver og ristet i en stekepanne :sikle:

elien
11-02-15, 23:54
Elien: Ferdigrundstykkene kan spises som de er, men smaker ti ganger bedre etter noen minutter i stekeovnen.

Eller skjært i skiver og ristet i en stekepanne :sikle:

Takk, då tester vi begge metodene

Carisma
12-02-15, 11:47
Bare tre måltider i går. Og knapt noe grønnsaker. Det var vertfall ikke smart kjenner jeg. :mad: Tror jeg må bruke helga til å se litt på hvorfor jeg begynner å surre til dette hver gang.

elien
12-02-15, 17:35
Nå var vi sjå lege i dag for å få klarsignal til å starte,
jentungen fikk men jeg må vente til de har fått tidligere blodprøve svar fra fastlege.
Men fastlege kan ikke så mye om Eurodiet, men han kjenner min sykdomshistorie
å han har sagt at det ikke er noe som han vet kan stoppe opplegget.

Håper det ikke blir lengre enn å vente til lørdag :rolleyes:

Jentungen starter i morgen, så starter jeg når jeg er klar.
Men selv om jeg ikke kan begynne på produkter så begynner jeg i morgen uten
produkter. Det er greit.

Carisma
16-02-15, 08:41
Helga har gått overraskende bra, selv om jeg har vært syk. Fordelen var at jeg ikke hadde lyst på noenting og da kunne jeg like godt spise produkter som noe annet :o Så jeg har tvunget meg til å spise fire pr dag, med unntak av lørdag da vi var borte og jeg bare hadde med "kaffemat". Da ble vi påspandert kinamat siden vi ble lenger enn vi hadde tenkt, og jeg spiste kylling chop suey med grønnsaker.
Fikk sjokk da jeg gikk på vekta i dag!! -1.5 kg over natta! Måtte kontrollveie sikkert ti ganger, flytte vekta, flytte katten (selv om det jo ville slått ut motsatt om han la snuten nedpå...:rolleyes: ), men det var samme hver gang. Med den kg jeg gikk ned de to dagene før er det altså 2,5kg på 3 dager. Og det på tross av feber og sykdom. Har kroppen endelig gitt opp motstanden? (Eller har jeg forbrent det ved all feberfrysinga? :cool:)
Dagens måling er faktisk 0,2 kg under laveste måling i forrige runde! Og 4 kg unna laveste vekt pre-graviditet :_oy:

milena
16-02-15, 17:13
Helga har gått overraskende bra, selv om jeg har vært syk. Fordelen var at jeg ikke hadde lyst på noenting og da kunne jeg like godt spise produkter som noe annet :o Så jeg har tvunget meg til å spise fire pr dag, med unntak av lørdag da vi var borte og jeg bare hadde med "kaffemat". Da ble vi påspandert kinamat siden vi ble lenger enn vi hadde tenkt, og jeg spiste kylling chop suey med grønnsaker.
Fikk sjokk da jeg gikk på vekta i dag!! -1.5 kg over natta! Måtte kontrollveie sikkert ti ganger, flytte vekta, flytte katten (selv om det jo ville slått ut motsatt om han la snuten nedpå...:rolleyes: ), men det var samme hver gang. Med den kg jeg gikk ned de to dagene før er det altså 2,5kg på 3 dager. Og det på tross av feber og sykdom. Har kroppen endelig gitt opp motstanden? (Eller har jeg forbrent det ved all feberfrysinga? :cool:)
Dagens måling er faktisk 0,2 kg under laveste måling i forrige runde! Og 4 kg unna laveste vekt pre-graviditet :_oy:

:heia::heia::heia:

TSG
16-02-15, 18:25
Knallbra Carisma.
Jeg driver selvtortur idag. Siden vi er i Spania, går alt i sakte modus så først idag skulle jeg bake fastelavensboller. Det er det beste jeg vet, det dufter fantastisk i huset - men jeg holdt stand.

Sitter her med salaten og myser misunnelig mot de andre.
I går spiste vi thaimat, og da fant jeg en supperett som nesten var innafor regimet. Det var fem reker oppi i tillegg til løk, paprika og salatblader. Helt fantastisk med vanlig mat og ikke de evinnelige måltidserstatterne. Og så mye smak!

Ellers har jeg hatt god tid til trim. Har fulgt instruksjoner fra Juzt Move, trent mage, rumpe, lår og så har jeg gått mange turer. Anbefales.

Carisma
16-02-15, 18:31
Jeg spiser vegetarmiddag og et ED måltid ved siden av, for å slippe (hvertfall følelsen av) å spise bare erstatninger. Eller at alt smaker erstatninger :rolleyes:
I dag ble det f.eks wokgrønnsaker med soyasaus og høsnebuljong og en ed bar til dessert.
Men jeg glemte å spise lunsj i dag :eek:

Carisma
17-02-15, 08:45
Og der var den halvannen kiloen tilbake :(
Men jeg tror mandlene min veier en halvkilo hver, så forhåpentligvis vil litt slittpe når jeg blir frisk. Eller hvis jeg blir frisk... Lei nå, vond hals og feber på femte dagen.

TSG
17-02-15, 20:16
God bedring Carisma.

Sitter nå og spiser wokkede grønnsaker med ED-pasta til. Blander i litt rød pesto og da blir dette fremdeles favorittmiddagen. Men - jeg er dønn lei all diettmat uansett, så vi snakker ikke akkurat gourmet. :D

Er det andre enn meg som drømmer om vanlig mat forresten? Ikke nødvendigvis usunn mat, men bare annerledes mat enn det jeg spiser på ED-dietten?

På fredag skal vi ut og spise på favorittrestauranten min her hvor huset vårt i Spania er. det blir en dag tidligere enn ihht de fire fase 1-ukene, men jeg tenker at det er en passende dag for å reintrodusere kjøtt likevel. Gleder meg helt vanvittig.

Carisma
17-02-15, 20:26
Er det andre enn meg som drømmer om vanlig mat forresten? Ikke nødvendigvis usunn mat, men bare annerledes mat enn det jeg spiser på ED-dietten?


Ja! Noe som ikke har den tørre ettersmaken av proteinpulveret....

gssn
18-02-15, 08:39
I går begynte jeg offisielt på fase 2, woohoooo! Og var på kontroll for første gang sida jeg starta: nesten 10 kg ned, hvorav 7 var fett! Det var jeg ganske overraska over for jeg føler ikke jeg har vært superstreng. Har spist litt smør og lettrømme og creme fraiche og pesto og en del Läkerol-pastiller og en del lettbrus. Men ellers bare ED-produkter og grønnsaker. Og ofte har jeg ikke klart eller glemt å spise fem måltider per dag, og den siste uka var jeg syk så hadde ikke så mye matlyst, kanskje det hjalp på.

Uansett, i kveld skal jeg spise fisk og jeg gleder meg så sinnnnnssyyyykkkktttt! Er pescetarianer til vanlig, altså at jeg ikke spiser annet kjøtt enn sjømat, så nå blir det tofu og egg og fisk for alle penga framover mmmmm! Og vin! Feira med litt flere glass vin i går kveld enn anbefalt, men drikker egentlig ganske sjelden så syns det var greit.

Ha en fin uke videre, alle sammen! Stå på!

Carisma
18-02-15, 09:08
Jeg er definitivt ikke en som ikke spiser kjøtt, men det er bare fisk jeg har lyst på også! :D tror det blir mye av det om et par uker.


Hvordan er det med lightdrikke egentlig? Jeg klarer ikke drikke vann med den trange halsen min for tida, men jeg klarer fun light. Vet ikke hvorfor, men rent vann føles tykkere å svelge enn saft.

elien
18-02-15, 10:18
Jeg snakket med ED legen i går, å det ser ut som jeg ikke skal på ED.
Har for stor ubalanse i kroppen fra før og ketose kan gjøre det verre.

Men det skal gå greit, jeg har siden fredag holdt meg til generell lavkarbo
og jentungen begynte ED på fredag. Å det går veldig greit med hu.
Fra fredag til mandag hadde hu tapt 2 kg :D

Jeg kommer til å støtte hu. Og jeg har en gnist på lavkarbo som jeg
ikke har hatt på sikkert 1,5 år.
Så det er veldig positivt då :)

Carisma
18-02-15, 12:37
ketose kan gjøre det verre.


Jeg kommer ikke i ketose på produktene :nei:

Men jeg tror det er en del andre grunner til at man ikke bør ta disse med ubalanser. Kroppen min trives definitivt ikke med dette, men jeg er desperat nok til å fortsette tross smerter, hodepine osv.

elien
18-02-15, 16:58
Jeg kommer ikke i ketose på produktene :nei:

Men jeg tror det er en del andre grunner til at man ikke bør ta disse med ubalanser. Kroppen min trives definitivt ikke med dette, men jeg er desperat nok til å fortsette tross smerter, hodepine osv.

Jeg hadde nok komt i ketose, det har tidligere skjedd nok så fort vis jeg ligger
lavt på karbohydrater. Jeg har veldig godt resultat av å gå på moderat
lavkarbo, det er bare vært litt lite flink til det i ca 1,5 år nå.

Jeg har grand malabserbasjon og mulig elektrolytt ubalanse i kroppen i tillegg.

Er plagene dine konstante eller bare i begynnelsen? Det er kanskje mulig
kroppen din sier ifra at dette ikke passer den.
Men en kan "tåle" mye i håp om å gå ned, har selv gjort det tidligere :eek:

Carisma
18-02-15, 18:51
Nei, de kommer etter litt tid, sist gikk det noen uker, men nå gikk det nesten ikke en uke engang :o

Carisma
18-02-15, 18:53
Jeg har vært hos legen i dag og fått konstatert kraftig halsbetennelse, og penicilinkur. Vet ikke hvordan det vil påvirke, men tviler på at det går noe ned neste uka. Og så har jeg bare fått i meg to produkter i dag. :o. Angrer på at jeg ikke bestilte med sjokodrikk sist.

TSG
18-02-15, 19:04
God bedring Carisma.

Vi har hatt norske venner på besøk her i Spania idag. De fikk servert boller, men jeg hadde spart en bar til meg selv som jeg fikk som kos imens de proppet i seg på bollene.
Har ikke tilgang på vekt her nede, men jeg er veldig spent på om det har vært noe nedgang denne uka. Jeg har vært hos legen i dag og fått konstatert kraftig halsbetennelse, og penicilinkur. Vet ikke hvordan det vil påvirke, men tviler på at det går noe ned neste uka. Og så har jeg bare fått i meg to produkter i dag. :o. Angrer på at jeg ikke bestilte med sjokodrikk sist.

elien
18-02-15, 20:49
Nei, de kommer etter litt tid, sist gikk det noen uker, men nå gikk det nesten ikke en uke engang :o

Det høres ikke kjekt ut i det hele tatt

Jeg har vært hos legen i dag og fått konstatert kraftig halsbetennelse, og penicilinkur. Vet ikke hvordan det vil påvirke, men tviler på at det går noe ned neste uka. Og så har jeg bare fått i meg to produkter i dag. :o. Angrer på at jeg ikke bestilte med sjokodrikk sist.

God bedring :)

Carisma
20-02-15, 10:23
Merkelig nok har jeg rast ned i vekt de siste dagene? Nesten så jeg ikke tør å si det høyt. Det tallet jeg så i dag tidlig har jeg ikke sett på fire og et halv år. :_oy:
Men så spiser jeg 2-3 måltider daglig, og kanskje et hardkokte egg....ingen grønnsaker eller noe annet. For en gangs skyld fungerer det å sulte seg ned... :o

TSG
23-02-15, 10:13
Strålende resultater gssn.

Jeg skal til kontroll idag - og er også ferdig med fase 1.
Begynte med kjøtt på torsdag igjen, siden jeg ikke ville ha en hel "kjipingsuke" på vinterferie i Spania uten noe som helst god mat. Hadde en halv biff da og den smakte himmelsk.
Og så hadde hadde jeg en omelett igår og det var også utrolig godt.

Idag skal jeg ha kylling, og den lot jeg steke lenge på 90 grader slik det står i brosjyren. I følge mannen som smakte en av filetene igår, ble den mye saftigere i smaken når jeg stekte den på den måten.

Jeg har snikveid meg på jobb igår og jeg har også gått ned ti kilo på en måned. Er superfornøyd.

Carisma
26-02-15, 08:23
Torsdag og ofisiell veiedag. Jeg tør nesten ikke si dette høyt, men jeg har rast ned i vekt den siste uka! Eller de to siste egentlig. Over 3 kg ned på to uker :_oy: Og det passer fint, for da kommer jeg inn i kjolen jeg håpet å ha på kick off med jobben i morra :rolleyes:

Men nå er det bare 2,5 kg igjen til jeg er på pre-gravid vekt, og da begynner det endelig å telle det jeg går ned... Dette har liksom bare vært en transport-etappe tilbake til det tallet.

Elinemor
03-03-15, 12:42
Hei - jeg er bare innom her en sjelen gang, men nå har jeg et spørsmål: Noen som har noen tips til buljong? Skulle gjerne laget meg en grønnsakssuppe ...

Ellers ser jeg det er en diskusjon om rundstykkene. Jeg har pleid å skjære dem i to og riste dem i brødrister. Da blir de gode!

Cyan
08-03-15, 14:45
Noen som har forsøkt å lage brød av rundstykkene man lager selv? Altså smelle sammen alle fem (eller flere) til et brød?

Carisma
08-03-15, 22:20
Vil tro det blir vanskelig å regne ut riktig mengde pr måltid?

Cyan
08-03-15, 22:24
Er jo bare å dele brødet i 5 deler.

Carisma
09-03-15, 08:59
Mulig det bare er jeg som ikke ser poenget, men siden vi likevel ikke kan spise noe pålegg på, er det ikke lettere og raskere og spise det som et rundstykke enn som skiver? :confused:
Jeg pleier å lage dem som to små rundstykker i stedet for 1 større for at det ikke skal bli så tungt.

Cyan
09-03-15, 11:14
Ville korte og forenkle tillagingen, hvordan jeg spiser det er et fett for meg. Enklere og kjappere å blande alt i en deig enn å lage fem rundstykker tenkte jeg (ser ikke poenget i å bare lage et og et rundstykke, så lager alltid hele pakka i en go), og jeg har pålegg på. Jeg følger strengt tatt ikke "ordentlig" ED, bruker bare produktene som mellommåltid og frokost (og en og annen middag).

Uansett så var det ikke det som var poenget, jeg lurte bare på om noen hadde forsøkt å lage brød av flere rundstykkepakker, og hvordan resultatet i så fall ble :)

Carisma
10-03-15, 12:34
Hva gjør dere med måltider dere ikke klarer å spise alt av i en runde? Spiser dere resten senere, eller regner dere det dere har klart som et målits?
Jeg har ikke sjangs til å få i meg pastaen i en runde. Klarer maks halvparten. Og kaster resten. Men jeg merker jo at jeg blir fortere sulten igjen...

TSG
11-03-15, 09:45
Hva gjør dere med måltider dere ikke klarer å spise alt av i en runde? Spiser dere resten senere, eller regner dere det dere har klart som et målits?
Jeg har ikke sjangs til å få i meg pastaen i en runde. Klarer maks halvparten. Og kaster resten. Men jeg merker jo at jeg blir fortere sulten igjen...

Jeg kaster bare restene.

TSG
11-03-15, 09:51
Seks og en halv uke, minus 14 kg. Synes kuren er forholdsvis lett å følge nå og pleier å spise som følger:
Frokost: Skyr
Lunsj: ED rundstykke med agurk, tomat og pålegg.
Klokka 15.00: enten sjokoladedrikk eller Bar.
Middag: enten kjøtt og wokkede grønnsaker eller kjøtt og salat
Kvelds: ED rundstykke med ED syltetøy
Et glass rødvin.
Og så drikker jeg utrolig mye vann.
Det var en lettelse når ernæringsveilederen sa jeg kunne spise Skyr, for jeg har sårt savnet noe syrlig.

Formen er strålende, og jeg merker hvor mye lettere kroppen er når jeg ikke lenger bærer meg med alle kiloene.
Kjøpte meg ny bukse (som ikke var plus size for første gang på ti år) og småsippet av glede.

Carisma
11-03-15, 10:38
Oj, du er heldig som responerer såpass bra, selv med melkeprodukt.


Jeg er på 5,5 uker, og har gått ned 1 kg. :hylgrine: Hadde gått ned mer, men da jeg var ferdig med antibiotikakuren jeg gikk på da det løsnet føk vekta opp igjen og der er jeg stuck. Igjen. Det er tydeligvis ingenting som fungerer på meg.

Min typiske dag:
Frokost: rundstykke eller pannekake (uten pålegg)
Lunsj: Kyllingsuppe og salat
Mellom: Bar eller soyanøtter eller sjokoladekjeks
Middag: Intil i helga et varmt produkt med grønnsaker, siden helga kjøtt eller fisk/skalldyr med grønnsaker
Kveld glemmer jeg som regel, men har spist et kokt egg noen få ganger.

Jeg vet ikke hva jeg kan gjøre anderledes... jeg føler jeg gjør alt riktig! Sist uke var jeg til og med på skitur, ellers er det jo endel daglig aktivitet med 3-åringen som aking (eller trekking opp bakke), dansestund på gulvet hjemme osv.
Men nå kjenner jeg at pollensesongen så smått har startet, så da kan jeg nok vinke farvel til noe som helst endring i noen mnd fremover.

TSG
11-03-15, 23:39
Jeg unner deg virkelig vektnedgang Carisma, for du kjører jo enda hardere løp enn meg. Skyren skulle visstnok fint kunne erstatte et av ED-måltidene, og siden jeg bare blander evnt sjokomelk ut med vann, så er det alt av melkeprodukter jeg får i meg.

Det fineste med kuren er at sukkersuget helt er borte. Vi er nå ferdige med fem bursdagsselskaper i løpet av to uker. Jeg har bakt kaker til den store gullmedalje. Den gamle meg, ville ha hevet innpå. Den nye meg, har ikke lyst på.

TSG
14-03-15, 22:34
Drit - jeg glemte rundstykker da jeg pakket kofferten for helgens tur til Dublin. Ergo har jeg disse dagene sikkert ikke spist riktig etter ED. Kjører på med omelett til frokost sammen med agurk, tomat, paprika og sopp.
Lunsj er en salat. Så hadde jeg med meg Skyr, så det spiser jeg rundt tre. Og så blir det biff og house salad til kvelds. Sikkert for mye proteiner, og jeg har mer enn det ene tillatte glasset vin. Men igjen - jeg holder meg borte fra øl (til tross for at det er St. Patricks feiring her aldri så mye), og da tenker jeg at to glass vin bør være innafor.
Går sikkert ikke ned i vekt, men storkoser meg og håper at det ikke blir for mye i plusskilo.
Er nesten litt glad over hvor "normalt" det går an å leve til tross for fase 2 på ED.

elien
15-03-15, 12:01
Selger produkter se her :)

http://forum.lavkarbo.no/showthread.php?p=1507008#post1507008

Carisma
15-03-15, 12:27
Et tips til å få brukt opp pastaen: kok den veldig myk og hakk den i småbiter og krydre godt. Da kan den brukes i ting man ville brukt kjøttdeig i. F.eks steke sammen med sopp og løk og servere med sellerirotmos eller blomkålmos.

TSG
19-03-15, 21:32
Jeg savner litt syrlig mat siden frukt er forbudt i fase to. Hva slags retter lager dere som er litt syrlige?

Carisma
23-03-15, 10:09
Jeg savner litt syrlig mat siden frukt er forbudt i fase to. Hva slags retter lager dere som er litt syrlige?

Jeg bruker litt mager youghurt eller naturell biola i pannekakene. Eller så bruker jeg sitrpnsaft eller limesaft og eddik i woksaus. Det blir så lite på en porsjon uansett.


Hva og hvordan trener dere, og har dere merket større effekt etter dere begynte med det?
Jeg har ikke kommet i gang med noe fast trening. Det er alltid en oppvask og x antall klesvasker som venter, et skap som må sorteres for å finne noe som trengs til neste dag, rom som må ryddes, ting som må klargjøres, og innen jeg er ferdig er klokka gjerne ett. Og da kan jeg jo ikke akkurat sette i gang… :o Jeg vet jeg burde prioritere det, men jeg klarer ikke det så lenge jeg veit alt annet raser rundt meg (eller mer ser ut til å ha rast :rolleyes: )
Men jeg er jo i en del bevegelse med treåringen. Ute på tur eller ut og leker, hopper og danser inne osv. Men det blir ikke noe systematisk.

TSG
23-03-15, 22:52
Jeg går turer. Går så fort jeg bare kan og så fort at jeg ikke har pust til å snakke. Hvis mannen også er hjemme, går jeg på tur når ungene er lagt og går cirka en halvtime i kupert terreng. Hvis jeg er alene med ungene, går jeg femten minutter mens de leser bøker på sengene.

Og så prøver jeg tre dager i uka og gå tur før jeg drar hjem fra jobb. Da går jeg opp på et fjell i nærheten for å teste kondisen.

TSG
23-03-15, 22:52
Jeg bruker litt mager youghurt eller naturell biola i pannekakene. Eller så bruker jeg sitrpnsaft eller limesaft og eddik i woksaus. Det blir så lite på en porsjon uansett.


Hva og hvordan trener dere, og har dere merket større effekt etter dere begynte med det?
Jeg har ikke kommet i gang med noe fast trening. Det er alltid en oppvask og x antall klesvasker som venter, et skap som må sorteres for å finne noe som trengs til neste dag, rom som må ryddes, ting som må klargjøres, og innen jeg er ferdig er klokka gjerne ett. Og da kan jeg jo ikke akkurat sette i gang… :o Jeg vet jeg burde prioritere det, men jeg klarer ikke det så lenge jeg veit alt annet raser rundt meg (eller mer ser ut til å ha rast :rolleyes: )
Men jeg er jo i en del bevegelse med treåringen. Ute på tur eller ut og leker, hopper og danser inne osv. Men det blir ikke noe systematisk.

Takk for tips!

Cyan
23-03-15, 23:05
Da har jeg bestilt rundstykker, pannekaker og müslibarer, og satser på å få inn rutine på 1-2 ED måltider igjen. Så har jeg fortsatt litt supper og pasta igjen slik at jeg kan ta en og annen ED middag også i blant (Urk!). Kjenner jeg blir kvalm bare ved tanken, men er litt lei av dette platået mitt nå :o

Trening... Jeg jogger og jogger og jogger. Skjønt, har hatt litt pause i det siste pga kranglete hofter og nakke og forkjølelser. Men er bare to måneder til årets første løp, så kan ikke ligge på latsiden lengre. Har ganske grei rutine på at jeg løper to korte løpeturer på 40-60 minutter på kvelden i uka (minst en av disse er harde intervaller), en styrketime i lunsjen på onsdager og en langtur i helgene. Så supplerer jeg gjerne med en skitur hvis vi er på hytta, eller litt ekstra styrke eller en spinningtime en sjelden gang i blant.

Carisma
24-03-15, 00:07
Hvor gamle er barna TSG? Jeg har en treåring så jeg kan ikke akkurat gå fra han om ingen er hjemme. Og de 2,5t jeg ser han daglig kan jeg ikke bruke på meg selv. :o
Det er sikkert noe jeg kan gjøre hjemme, men for det første ser jeg enda bedre alt annet jeg burde gjort og for det andre føler jeg ikke det er skikkelig trening når det ikke er noen å konkurrere mot... Jeg savner Elixiatimene.... :( det er det jeg savner fra å være barnløs. Å kunne trene når jeg ville og hvor lenge jeg ville. Det hadde nok vært enklere om vi ikke bodde midt ute i gokk, for de fleste ordentlige sentre har timer etter kl 19 også, men ikke her oppe.
Det hadde kanskje også vært enklere om sambo hadde trent eller hatt en eller annen hobby han brukte tid på, men han har ingenting utover litt jobbing innimellom (og nesten ikke det lenger heller) så det føles så inmari ego å kreve egentid hele tida. :o

Carisma
25-03-15, 10:53
Time på Fedonklinikken i går, med blodprøvegjennomgang. Som ventet hadde jeg ikke gått ned, tvert i mot. Men hun så på sammensetningen at jeg hadde gått ned en snau kg i fett og opp en drøy kilo i vann siden sist. På en hel mnd... Og enda hadde jeg droppet nesten halvannen kilo på morgenen. Mao har jeg brukt 4 uker på å kvitte med med de to vannkg jeg gikk opp etter jobb-kick off. :rolleyes: hun syntes også denne vannsamlinga mi er hårreisende, og begynte selv å hinte på at kanskje dette ikke fungerte på meg likevel. Følte meg ikke mistrodd som jeg trodde jeg skulle bli.
Men, vitaminprofilen min var helt ute på tur da, så jeg skal ta den med til fastlegen. B-vit har gått ned til tross for sterke tislkudd i et år nå. :confused: Og c-peptid er skyhøyt fortsatt, så det har definitivt ikke effekt på det.

Supera
29-03-15, 07:05
Og c-peptid er skyhøyt fortsatt, så det har definitivt ikke effekt på det.
Hvor høy c-peptid hadde du?

Carisma
29-03-15, 09:34
hvor høy c-peptid hadde du?

1039

Supera
30-03-15, 22:03
1039
Jeg hadde ca 1300 da jeg hadde mast meg til det hos legen for noen år siden, etter ca ett år på lavkarbo hvis jeg ikke husker feil.. Fin c-peptid, mente hun. :rolleyes: Jeg forklarte at de hadde flyttet grenseverdiene for noen år siden, men hun sa at hun måtte nesten holde seg til de nåværende grenseverdiene...

Carisma
30-03-15, 23:09
Jeg hadde ca 1300 da jeg hadde mast meg til det hos legen for noen år siden, etter ca ett år på lavkarbo hvis jeg ikke husker feil.. Fin c-peptid, mente hun. :rolleyes: Jeg forklarte at de hadde flyttet grenseverdiene for noen år siden, men hun sa at hun måtte nesten holde seg til de nåværende grenseverdiene...

:rolleyes:

Første gang jeg målte lå jeg på rett under 1300 :ja: men så fikk jeg den ned på 300-tallet før jeg ble gravid. Men nå er den oppe igjen. Fedonklinikken vil ha den ned under 700 hvertfall, jeg vil helst ha den under 500 :o

elien
31-03-15, 13:13
:rolleyes:

Første gang jeg målte lå jeg på rett under 1300 :ja: men så fikk jeg den ned på 300-tallet før jeg ble gravid. Men nå er den oppe igjen. Fedonklinikken vil ha den ned under 700 hvertfall, jeg vil helst ha den under 500 :o


Når vi var sjå lege angående Eurodiet, så mener jeg legen sa jentungen hade rundt 900. Og legen mente det det var helt greit. Jeg hadde rundt ca 3-400.
Referanse verdien er 270 - 1290

Carisma
31-03-15, 13:22
Når vi var sjå lege angående Eurodiet, så mener jeg legen sa jentungen hade rundt 900. Og legen mente det det var helt greit. Jeg hadde rundt ca 3-400.
Referanse verdien er 270 - 1290

De nye referansene ja. Men de er alt for høye, Hexeberg skriver om dette i den første boka si.

elien
31-03-15, 13:42
De nye referansene ja. Men de er alt for høye, Hexeberg skriver om dette i den første boka si.

Er det stor forskjell på de gamle?

Supera
31-03-15, 20:22
Er det stor forskjell på de gamle?
Gigantisk. Den forrige øvre grense var 700. Men de så at det var så mange som hadde over, og da de kjørte en studie på hjertesyke middelaldrende menn på Østlandet så de at de fleste hadde høyere. Hva er mest naturlig å gjøre det? Øke øvre grense for normal, selvfølgelig...?!? :rulleøyne Noen steder til 1400, andre steder til rundt 2000. Laboratoriet legekontoret mitt brukte hadde øvre grense på ca 2000.

I stedet for å skjønne at altfor mange har dette problemet på grunn av de enorme mengdene med karbohydrater ernæringsrådet anbefaler at man skal spise hele livet, så økte de bare normalgrensen. Det blir det samme som å øke BMI-grensen for overvekt fordi det er jo så mange som er over. :rulleøyne Man skyver bare problemet under teppet og kaller syke folk for friske fordi det er så vanlig å være syk...

TSG
02-04-15, 22:57
Tilbringer påsken i Spania og synes Eurodietten er vanskeligere å følge her nede . Det er rett og slett for sosialt og for mye som frister. Bommet på dagen for legetimen før jeg reiste, men har fått beskjed om st jeg kan begynne på fase tre. Ergo, lager jeg min egen midt i mellom-versjon disse feriedagene,
Omelett (et egg) og salat til frokost, rundstykke med pålegg til lunsj, sjokobar ED-type klokka 15, rundstykke med pålegg klokka 17 og så middag bestående av kjøtt og salat til kvelds. Og så har jeg økt vinduene fra et til to glass ;) håper jeg fremdeles klarer å holde meg uten å øke vekta nevneverdig denne uken?

nissemor
09-04-15, 18:08
Jaja, så vidt innom, bør vel følge med her litt nå ser det ut til: ikke klart å holde vekta fra før jul. Gikk litt opp i jula, og krabber sakte med sikkert oppover. Er liksom i fase 4, men det ser ut til at jeg ikke tåler vanlig mat, Dvs melkeprodukter, knekkebrød( ryvita eller Rugsprø). Og, slett ikke brød. Gått på ski i påska, nesten 100km, ikke unnet seg noe utskeielser nesten, men bare opp i vekt.
Så, har fortsatt igjen ED produkter, og kjører type fase 2 fra denne uken. Utfordringer står i kø, neste ukene blir det mye hotellopphold i forb.med jobb, så da blir det egg, grønnsaker, kjøtt og fisk-det har jeg klart meg på før.
I tillegg så går jeg i gang igjen med gåturer i bratt terreng, masse bakker, håper det gir effekt😉

TSG
15-04-15, 22:45
Lykke til nissemor. Er helt enig i at hotellopphold er vanskelige. Bodde på hotell i helgen, og det holdt hardt. Men, jeg går fremdeles nedover i vekt (om enn senere enn de første nitten kiloene fløy av).

TSG
14-05-15, 22:56
Lite liv her, men sjekker innom for å skryte massivt av at jeg nå har tatt av 26 kilo siden slutten av januar. Fire kilo igjen til målet mitt (80 kg), men siden jeg nå både er mye mer aktiv og b) faktisk bryr meg om det jeg stapper i munnen, så går jeg kanskje enda noen kilo ned.
Er i fase 3a nå.

Carisma
19-05-15, 15:58
Da takker jeg offisielt for meg i ED-verden. Har slitt med dalende vitaminnivåer og skyhøy-cpeptid tross at jeg har vært strikt med produktene, i tillegg til økende leddsmerter og manglende nedgang. Så ved påsketider bare gikk jeg over til streng LCHF, med innslag av eggfaste (med i et ED perspektiv obskjøne mengder majones :flau:) ved et par anledninger. Og på 5 uker har c-peptid-nivået nesten halvvert seg, og vitaminnivået gått betraktelig opp.... Kroppen min trenger visst fettet. Og ikke proteinet og tilsetningsstoffene.
Men det som ikke var positivt var økt urinsyrenivå (som nok ga leddsmertene), men det tilskriver jeg det skyhøye proteininntaket ift andre næringstoffer som man har på denne kuren.

Men, noe positivt har det da vært, det hjalp til å sjokkere kroppen i gang igjen. Og 17 kg på litt over et år er da en begynnelse, selv om det virker smått sett på hvor mye det burde vært. :o

Popp
31-05-15, 12:18
Jeg sier: Gratulererer!
Da har ED vært en bra periode for deg allikevel. Du har vært superflink... Lykke til videre med LCHF og gode blodresultater.