Søk i lavkarbosidene:
Tilpasset søk
Gå tilbake   Lavkarbo.no :: Karbojunkie > Kosthold og helse > Helserelatert > Trening

Bein av bly, hvorfor?

Trening Forumet for tips, diskusjoner og spørsmål angående trening og lavkarbokosthold.

Del denne siden:

Svar
 
Trådverktøy
Gammel 14-05-10, 11:28   #1
Skippy
Seniormedlem
 
Skippy sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2008
Hvor: Gjøvik
Alder: 57
Innlegg: 616
Skippy har en fantastisk aura rundt segSkippy har en fantastisk aura rundt seg

Bein av bly, hvorfor?

Mitt mål er å være i stand til å jogge/løpe noen kilometer, men det ligger et stykke frem i tid. Nå for tiden gågger jeg ca tre ganger i uka. Fremgangen er større enn jeg har opplevd ved tidligere forsøk. Nå har jeg to spørsmål;
1. hvorfor er det enkelte dager hvor beina er som bly? Og viktigere hva kan jeg gjøre for å unngå det?
2. jeg er klar over at de fleste startåløpeopplegg er laget for yngre folk enn damer på ca 40. Har noen noen erfaringer med hvordan utviklingen er for voksne kontra unge? Hva kan jeg vente meg?

Skippy er avlogget   Min kostholdsfilosofi: Ketolyse Svar med sitat
Gammel 14-05-10, 19:19   #2
Lava
Seniormedlem
 
Lava sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2007
Hvor: Filleby
Innlegg: 19.762
Lava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastiskLava er bare helt fantastisk

Sv: Bein av bly, hvorfor?

Aner ikke
Men jeg kjenner også at noen dager er bena tyngre og stivere enn andre dager,
kan kanskje ha sammenheng med hva man har spist den dagen eller dagen før?
Jeg er ikke flink til å ta magnesium, men det skal hjelpe mot trøtte legger hvertfall.
Lykke til

Lava er avlogget   Min kostholdsfilosofi: Prøver noe annet... Svar med sitat
Gammel 14-05-10, 22:14   #3
aliasdictus
Medlem
 
aliasdictus sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2010
Hvor: Bergen
Alder: 46
Innlegg: 206
aliasdictus er en juvelaliasdictus er en juvelaliasdictus er en juvel

Sv: Bein av bly, hvorfor?

Dagsform, kosthold, søvn, sinnstilstand etc, mye spiller inn på hvordan beina føles. Av og til er det bare litt aktivitet og oppvarming som skal til, og så våkner de igjen. Og av og til er beina bare uforståelig tunge.

Hvis det er slitsomt og smertefullt å løpe, så ikke gjør det hvis det tar på motivasjonen. Har du mulighet er det genialt å gå i fjellet. Kjøp en pulsklokke, og push deg selv til å gå raskere. Eller er det kanskje et typisk gutte-gadget triks? Etterhvert når formen kommer, så kommer kanskje lysten til å løpe også? Tren gjerne styrke i tillegg, hjelper godt på forbrenning og kan gi det ekstra som må til for å gå fra gange til løp, hvis det er målet. Husk at mange som starter (igjen) med løping, går ofte på en skadesmell hvis de ikke begynner moderat. Og spesielt i begynnelsen er variasjon viktig for å forebygge skader.

Jeg anbefaler å lese mer om 4x4 intervalltrening, står mye om det her inne. Da kan det være greit å ha en pulsklokke, slik at du får mest mulig ut av treningen ved å gjøre det riktig. Denne treningen kan gjøres gående hvis det er bratt nok, og formen passer bedre til gange.

Til syvende og sist er det jo motivasjonen som gjør trening og aktivitet til en livsstil, det som teller mest. I så måte er det mye smart man kan gjøre, det står noe om det på innleggene om mental helse og trening. Lese bøker for inspirasjon, sette seg smarte mål, og så videre...

__________________
Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has. (M.Mead)
aliasdictus er avlogget   Min kostholdsfilosofi: lchf - Svar med sitat
Gammel 18-05-10, 09:50   #4
Skippy
Seniormedlem
 
Skippy sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2008
Hvor: Gjøvik
Alder: 57
Innlegg: 616
Skippy har en fantastisk aura rundt segSkippy har en fantastisk aura rundt seg

Sv: Bein av bly, hvorfor?

Takk for svar. Mitt opplegg er hentet fra en løpebok, husker ikke navnet, men det er basert på intervaller både med variasjon over fart og lengde. Har benyttet tredemølle de fleste dagene. Dels fordi det er godt vær på trimrommet, få ser meg og tredemølla kan du ikke diskutere med om fart. Jeg er fra før av litt treg, litt mer "lunter" enn jogger så tredemølla pusher meg bra på farten.
Så nå prøver jeg følgende; Lang oppvarming, tredemølla har "kaloriprogram" det varierer både i fart og helling. Drikke godt med vann de dagene jeg skal trene. Jeg har ikke fått noen smerter eller plager av å trene enda så jeg prøver å holde programmet en stund til. Ambisjoner om å gå litt ekstra på fridagene går sånn passe halvdårlig, det skal de få fortsette med en ukes tid til.

Skippy er avlogget   Min kostholdsfilosofi: Ketolyse Svar med sitat
Gammel 18-05-10, 21:42   #5
aliasdictus
Medlem
 
aliasdictus sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2010
Hvor: Bergen
Alder: 46
Innlegg: 206
aliasdictus er en juvelaliasdictus er en juvelaliasdictus er en juvel

Sv: Bein av bly, hvorfor?

Åh, genialt å ha eget trimrom med tredemølle, alltid godt vær Jeg kjører mer sesongbetont, mer styrke på vinteren og mer løping på sommeren, mest fordi det passer med været. Men jeg forsøker også å være flink å sette meg konkrete mål, det gir en god mestringsfølelse å kjenne at kroppen beveger seg mot målene. Det trenger ikke være større mål enn å krysse av for feks tre treninger pr uke, å nå fjelltoppen litt raskere, evt greie å nå bakken med strake bein, noe jeg nå klarer pga enkle yoga rutiner. Før var det ikke mulig, og jeg fikk beskjed av naprapaten jeg bruker at jeg burde tøye hoften for å slippe problemer pga stivhet i fremtiden... Og sånn kom yoga inn i bildet. Hver lille ting jeg presterer bruker jeg for det det er verdt, skryter av meg selv og passer på å ha en god følelse. Litt som å lure seg selv litt til å ha det bra, for da får man det jo bra på ordentlig

__________________
Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it is the only thing that ever has. (M.Mead)
aliasdictus er avlogget   Min kostholdsfilosofi: lchf - Svar med sitat
Svar


Aktive brukere som ser på denne tråden: 1 (0 medlemmer 1 gjester)
 

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum

Lignende tråder
Tråd Trådstarter Forum Svar Siste innlegg
Oopsi-rullene får bein å gå på Chica Ketolysekuren 15 15-05-10 20:39
Om å gi hunder bein, og hvilke bein ..? Lava Generell diskusjon 29 17-09-09 00:23
Bein som "knekker" Tuppen Trening 23 14-02-08 16:39
Hovne bein! Lemen Spørsmål og svar 19 20-06-07 22:27
iih..jeg har hovne bein! maggotbaby Kosttilskudd 1 07-11-06 17:34


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 20:57.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Foreldreportalen.no | Selvrealisering.no
© 2004-2015, Lavkarbo.no